Otworzą m.in. hotele, kina, teatry, baseny. Od 12 lutego, w reżimie sanitarnym

Rząd ogłosił, że od 12 lutego w określonym reżimie sanitarnym będą mogły wznowić działalność hotele, kina, teatry, opery i filharmonie. Otwierane będą mogły być baseny (ale nie aquaparki), stoki narciarskie, boiska zewnętrzne, korty itp. Nadal zaś zamknięte pozostaną siłownie, kluby oraz centra fitness i restauracje (jak dotychczas będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos i w dowozie).

– W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne – ogłosił w piątek (5 lutego) premier Mateusz Morawiecki. – Nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych w wielkości do 50 procent ich obłożenia. Podobnie z kinami i teatrami, też otwarcie do 50 procent dostępnych miejsc. Doskonale wiemy też, że wirus najlepiej rozprzestrzenia się w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego dopuszczamy teraz wszelką aktywność sportową na terenach otwartych.

Premier też zastrzegł, że obecne luzowanie obostrzeń, to działanie warunkowe.

– Po dwóch tygodniach od wdrożenia nowych zasad zawsze mamy punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do podstawowych parametrów, czyli: liczba zakażeń, liczba zgonów, zajęte łóżka, zajęte łóżka respiratorowe i tempo szczepień jako ten dodatkowy parametr, który jest kluczowy dla szybszego zwalczenia wirusa – mówi premier. – Dlatego te nasze decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku, aby wszyscy mogli się przygotować w odpowiedni sposób do zmian. Ale już teraz musimy też być gotowi na ewentualnie bardziej pesymistyczny lub trochę bardziej optymistyczny wariant. COVID-19 jest nieprzewidywalny, tego się wszyscy nauczyliśmy i musimy w odpowiedni sposób, wariantowo, planować rzeczywistość.

***

NOWE OBOSTRZENIA – OD 12 LUTEGO DO 26 LUTEGO

 • Wdrożone warunkowo na dwa tygodnie
 • Nadal obowiązuje reżim sanitarny
 1. Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 3. Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
 4. Stoki otwarte.
 5. Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 6. Siłownie dalej zamknięte.
 7. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
   

fot. Krystian Maj/KPRM

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.