Po 888 zł dla emerytów. Wypłaty ruszyły

portfel z pieniędzmi

Zaczęło się wypłacanie jednorazowych świadczeń dla emerytów, nazywanych „trzynastą emeryturą”. Niektórzy już dostali pieniądze.

Wcześniejsza wypłata dotyczy tych, którzy emeryturę dostają pierwszego dnia miesiąca. ZUS zapowiedział, że przelewy dla nich będą zrealizowane przed majówką. Pozostali dostaną pieniądze razem z emeryturą.

Dla większości emerytów tzw. „trzynasta emerytura” będzie oznaczała dodatkowe 888 zł w portfelu w tym roku. Obiecane 1100 zł to bowiem kwota brutto, od której będzie potrącona zaliczka na podatek dochodowy i składka zdrowotna. Zostanie właśnie 888 zł „na rękę”.

Żeby otrzymać te pieniądze z ZUS, nie trzeba składać wniosku.

Prawo do „trzynastej emerytury” mają te osoby, którym na 30 kwietnia przysługuje emerytura, renta czy zasiłek przedemerytalny – tłumaczy Karol Jagielski, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału ZUS. – Pod warunkiem, że  już wcześniej pobierały te świadczenia.

W województwie zachodniopomorskim świadczenie trafi do około 350 tys. emerytów i rencistów.

Pieniądze dostaną też zadłużeni. Zgodnie z ustawą z tzw. „trzynastej emerytury” nie dokonuje się bowiem potrąceń i egzekucji. Nie jest też ona wliczana do dochodu, na podstawie którego ustala się uprawnienia do różnych świadczeń.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.