Po męsku: zbadaj się! W sobotę w Policach okazja dla panów

Już w tę sobotę (4 lutego) pełnoletni panowie z Polic będą mieli okazję do skorzystania z badań profilaktycznych. W Galerii HOSSO w godzinach 10-18 prowadzone będą bezpłatne badania USG jąder oraz testy PSA. Pozwalają one na wczesne wykrycie raka jądra oraz raka prostaty i tym samym zwiększają szansę skutecznego leczenia.

Badania organizowane są w ramach kampanii Męskie Zdrowie, prowadzonej przez Stowarzyszenie Fizjosport ze Szczecina. Jej celem jest zmiana podejścia mężczyzn do zdrowia intymnego. Z kampanią organizacja dociera też do Polic. Właśnie 4 lutego, w Światowym Dniu Walki z Rakiem.

– Badania będą odbywały się w specjalnie przygotowanym do tego mobilnym gabinecie lekarskim umiejscowionym na parterze Centrum Handlowego HOSSO w Policach przy ulicy Wyszyńskiego 13 – informują organizatorzy. – Badania USG jąder przeprowadzą lekarze specjaliści urologii z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK2 PUM (szpitala klinicznego na Pomorzanach – red.) w Szczecinie.

O tym, jak ważne są oferowane w tej kampanii badania, świadczą chociażby dane statystyczne. Na raka jądra zapada w Polsce 1.500 mężczyzn rocznie. Jak podkreślają organizatorzy kampanii, Polska ma najwyższą w Europie śmiertelność z powodu tego nowotworu (15% przy średniej w UE 5%) wynikającą ze znikomej edukacji oraz wstydliwości pacjentów. Na raka prostaty zapada zaś w naszym kraju ponad 17.000 mężczyzn rocznie – jest to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród panów. Rak prostaty dotyka coraz młodsze osoby.

Badania USG jąder są bezbolesne. Nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Wyniki są dostępne od razu. Nie ma jednak możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na ich przesiewowy charakter. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, badana osoba otrzymuje wydruk z obrazem zmian. Badania USG jąder w sobotę będą wykonywane u mężczyzn między 18 a 45 rokiem życia.

Badanie PSA polega na pobraniu kropli krwi z palca. Pozwala określić, czy poziom PSA jest przekroczony. Każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli jest on w normie, to oznacza, że prostata funkcjonuje prawidłowo. Jego podwyższenie informuje albo o nadmiernej aktywności prostaty, np. w przypadku stanu zapalnego, albo też o jej powiększeniu, czy to w wyniku naturalnego rozrostu, czy pojawienia się nowotworu. Do badania nie trzeba być na czczo. Wyniki dostępne są po 10 minutach. Liczba dostępnych testów jest ograniczona. Badania PSA w tej akcji wykonywane są u panów powyżej 45 roku życia.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.