Policcy ratownicy wodni wciągnęli banderę

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Policach rozpoczęło sezon letni. W niedzielę (26 maja) w jego bazie przy ul. Konopnickiej na maszcie zawisła flaga.  Na plaży w Trzebieży ratownicy pojawią się 20 czerwca i pozostaną tam do końca wakacji. Ale już teraz są gotowi do niesienia pomocy w razie wypadku na wodzie.

Policki WOPR liczy około 40 ratowników.

To ochotnicy, o których coraz trudniej – mówi Paweł Leonow, wiceprezes polickiego WOPR. – Nasi ratownicy są bardzo chętnie zatrudniani w sezonie letnim za granicą. Niektórzy nawet lecą na wakacje do Stanów Zjednoczonych. Oczywiście tam zarabiają dużo lepiej. Jak zachęcamy do pozostania u nas? Błagamy…

Przygotowanie ratownika to długi i kosztowny proces. Nie każdy ma też predyspozycje do tej pracy. Ci przeszkoleni i predysponowani do tego zawodu są bardzo cenni.

Zadaniem WOPR jest także edukacja. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego policcy ratownicy wodni przeszkolą uczniów podstawówek z bezpiecznego zachowania się nad wodą.

Takie szkolenia naprawdę przynoszą efekty – mówi Jarosław Mąka, prezes polickiego WOPR. – Dzieci wiedzą coraz więcej. Wiedzą jak wezwać pomoc, co już jest bardzo ważne. Ale też zauważyliśmy, że niektóre mają dużą wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.