Police i Szczecin razem zajmą się bioodpadami. Ma być taniej

Na zdjęciu od lewej: opiekunka projektu Magdalena Cimek (Remondis), prezes spółki Trans-Net Adam Pacholik, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, burmistrz Polic Władysław Diakun.

Police i Szczecin chcą wspólnie budować instalację do zagospodarowania bioodpadów. Mają na tym skorzystać mieszkańcy obu gmin. Instalacja ma powstać na terenie gminy Police – w Leśnie Górnym.

Dzięki zagospodarowaniu bioodpadów mieszkańcy mają mniej płacić za wywóz śmieci. Ostatecznie to oni bowiem ponoszą wszystkie koszty – również kar za zbyt niski udział recyclingu. Planowana instalacja ma zmniejszyć kary o ponad 10 milionów złotych rocznie (według aktualnych stawek).

– Chcemy frakcję bioodpadów zagospodarowywać w Policach, w sposób odpowiadający wszystkim standardom – mówi Adam Pacholik, prezes polickiej spółki Trans-Net. – Chcemy z tego zrobić produkt rolniczy, kompost, na który jest popyt na rynku. Planujemy wydajność takiego kompostownika na 40 tysięcy ton rocznie.

Instalacja ma być przeznaczona dla Polic i dla Szczecina. Na porozumieniu zyskają obie gminy. W zamian za korzystanie z kompostowni w Leśnie Górnym szczecińska spalarnia będzie odbierała do unieszkodliwienia zmieszane odpady z Polic po cenie takiej samej, jak ze Szczecina.

– Mieszkańcy mają płacić za odpady jak najmniej, to jest kluczowe zadanie tej operacji – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – A oprócz tego są inne korzyści: ekologiczna w postaci uzyskania podłoża, które może być wykorzystane ponownie, kolejna w postaci miejsc pracy, podatków. I samochody nie zanieczyszczają powietrza jeżdżąc setki kilometrów, niższe są też koszty transportu.

Za inwestycję ma odpowiadać spółka, którą chcą powołać policki Trans-Net i dwa podmioty szczecińskie: Remondis oraz Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. Wymaga to zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek został już złożony.

Według aktualnych szacunków koszt inwestycji to około 60 milionów złotych. Jaki będzie w rzeczywistości, to się dopiero okaże. Ogłoszenia przetargu na budowę nie należy się spodziewać wcześniej niż za rok. Sama budowa ma potrwać około półtora roku.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.