Ponad 20 milionów listów od ZUS. Warto przeczytać ten, który dostaniesz

listy z ZUS

Nawet jedna składka emerytalna wystarczy, by dostać list z ZUS. Rozpoczęła się wielka wysyłka Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego.

Najpóźniej do końca sierpnia listy trafią do ok. 900 tys. osób w województwie zachodniopomorskim. W całej Polsce odbiorców jest ok. 20,5 mln.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) pokazuje nasze finanse na 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 roku – tłumaczy Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Kwoty są już po tegorocznej czerwcowej waloryzacji, której wskaźnik wyniósł 109,2 procenta. Kapitał powiększony jest też o wpłacone składki z całego 2018 roku.

W IOSKU miniony rok mamy rozbity na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich wpłatami. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się również, jak wygląda stan ich subkonta. Kwota ogólna, stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków kwoty powinny być jednakowe.

– Ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają także symulację hipotetycznej emerytury – dodaje Karol Jagielski. – Będzie ona obliczona tylko z konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia dalszą pracę aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w średniej wysokości z dotychczasowych lat. Drugi wariant przyjmuje, że kończymy aktywność zawodową i więcej składek nie odprowadzimy.

Pamiętajmy, że te wyliczenia to tylko prognoza oparta na określonych założeniach. Będzie się ona zmieniać w zależności od podejmowanych przez nas decyzji co do dalszej kariery zawodowej.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS trafi do osób, które mają opłaconą w ostatnich 20 latach przynajmniej jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne lub posiadają wyliczony już kapitał początkowy, który odtwarza składki opłacone przed 1999 rokiem. W naszym województwie ok. 900 tys. osób otrzyma taki list – a w całym kraju ok. 20,5 miliona (prawie 2,5 mln z nich dostanie tę korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS).

Warto uważnie przeczytać informację z ZUS. Dzięki niej można zweryfikować, czy pracodawca rzetelnie odprowadza za nas składki.

fot. ZUS

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.