Prawda o finansach polickich samorządów

finanse i rachunki

Powiat policki jest najbogatszym powiatem w województwie. A wśród tworzących go gmin najbogatsze wcale nie są Police, lecz… Dobra.

Przyjrzeliśmy się wpływom do samorządowych budżetów pochodzącym z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli tym płaconym przez ich mieszkańców), prognozowanym na 2019 rok. Wyniki są zaskakujące.

Przede wszystkim okazuje się, że powiat policki jest najbogatszy w województwie zachodniopomorskim wśród tzw. powiatów ziemskich. Wyprzedzają go tylko dwa największe miasta na prawach powiatu: Szczecin i Koszalin.

Przy tym Koszalin przewagę ma niewielką. Jego prognozowany udział na 2019 rok ma wynieść nieco ponad 35,3 mln zł, a powiatu polickiego – 33,2 mln zł. To różnica mniejsza niż dzieląca powiat policki i drugi w kategorii powiatów ziemskich powiat stargardzki (27,6 ml zł).

Drugie zaskoczenie to porównanie finansów gmin. Wynika z niego, że najbogatsza jest Dobra, z prognozowanymi wpływami przekraczającymi 54,7 mln zł. Police są na drugim miejscu – ich prognozowany udział w PIT na 2019 r. to niespełna 48 mln zł. A gmina Dobra ma prawie dwa razy mniej mieszkańców niż Police…

Prognoza dla gminy Kołbaskowo, trzeciej pod względem udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych w powiecie, to ponad 19,4 mln zł. Nowe Warpno ma natomiast dostać około 1,25 mln zł.

Dokładniejsza analiza wykazuje, że Police wypadają kiepsko również w porównaniu z Kołbaskowem. Gmina Kołbaskowo ma bowiem niespełna 12 tys. mieszkańców, gmina Police zaś – prawie 38 tys. W przeliczeniu na mieszkańca w Kołbaskowie wpływy z PIT wynoszą więc około 1620 zł, w Policach – około 1260 zł.

Dane pochodzą z informacji opublikowanej przez Ministerstwo Finansów.

Komentarz redakcji: Wielokrotnie słyszeliśmy, że powiat policki jest biedny i dlatego nie ma pieniędzy na drogi czy na podwyżki dla urzędników. Przytoczone dane wskazują, że rzeczywistość jest nieco inna, a przyczyn tych braków należy szukać gdzie indziej.
Dane dla gmin potwierdzają natomiast to, co gołym okiem widać od dawna: że w powiecie najlepiej rozwijają się gminy Dobra i Kołbaskowo. Zaskakuje jednak wielkość różnicy pomiędzy nimi i Policami. Pytanie, czy to już oznacza, że Police umierają, czy tylko rozwijają się wolniej?

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.