Prezydent Duda obiecuje umorzenie składek ZUS

Prezydent RP spotkał się z premierem, minister rozwoju, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego. Po spotkaniu obiecał czasowe zniesienie składek na ZUS dla niektórych firm.

– Uznałem, że wprowadzenie trwałego zwolnienia, takiego, że przez trzy miesiące będzie można nie zapłacić składek na ZUS, i to nie będzie żaden dług wobec ZUS, będzie to zwolnienie najnormalnie w świecie, musi zostać do ustawy wpisane – powiedział prezydent Andrzej Duda. – Po to, żeby była gwarancja, że ten koszt nie będzie obciążał samozatrudnionego czy też tego najmniejszego pracodawcy, jakim jest mikroprzedsiębiorca. Uznałem, że dla tych podmiotów to ma znaczenie kluczowe. Po długiej dyskusji i obliczeniach ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące będą wszyscy samozatrudnieni mikroprzedsiębiorcy, jeżeli ich przychody spadną o więcej niż 50% w stosunku do lutego 2020 roku. Dla firm, które utrzymają miejsca pracy, państwo dopłaci do pensji pracowników do 40% średniego wynagrodzenia.

Prezydent zapowiedział, że o tych rozwiązaniach będzie rozmawiał w poniedziałek, 23 marca, z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ma się ono odbyć w formie telekonferencji.

One Thought to “Prezydent Duda obiecuje umorzenie składek ZUS”

  1. Anonim

    To już lepiej brzmi. Jestem tylko ciekaw co z firmami które rozpoczęły działalność w lutym 2020 a pierwsze dochody planowane były na marzec 2020.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.