Prezydent: „Ta inwestycja zmieni oblicze Polic”. Polimery z pełnym finansowaniem

Prezydent Andrzej Duda przyjechał dzisiaj (1 czerwca) do Polic. Uczestniczył w spotkaniu wieńczącym kolejny etap projektu „Polimery Police”. Podkreślał, że od początku patronuje tej inwestycji.

Projekt „Polimery Police” ma już umowy potwierdzające pełne finansowanie. Zawarli je: Grupa Azoty SA, Grupa Azoty ZCh „Police”, Grupa Azoty Polyolefins, Grupa Lotos , Hyundai Engineering Co., oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) . A powołana do realizacji tej inwestycji spółka Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową z konsorcjum krajowych i zagranicznych instytucji finansowych.

Całkowity szacowany budżet inwestycji wynosi ponad 1,5 miliarda euro. Budowa ma zostać zakończona w 2022 r.

– To największa inwestycja branży chemicznej od wielu lat – mówi Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty. – W Polsce jest to największa inwestycja również w przemyśle. Realizujemy ją zgodnie z nakreślonym harmonogramem. Wczoraj do późnych godzin nocnych podpisywaliśmy umowę inwestycyjną i umowy kredytowe na łączną kwotę przeszło 7 miliardów złotych.

O wartości tej inwestycji mówił także prezydent RP.

– Chcę bardzo serdecznie pogratulować tej inwestycji – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP. – Żeby uświadomić rozmiar: to jest dwa razy tyle, ile kosztowało wybudowanie gazoportu w Świnoujściu. Ona już się toczy i zmieni oblicze Polic jako miasta, Polic jako miejsca w Europie, i Polic na mapie przemysłowej naszego kraju. Zmieni także miejsce Zachodniopomorskiego. I to jest ogromny powód do dumy.

Prezydent zwracał uwagę, że powstający w Policach zakład będzie przyciągał także młodych inżynierów.

– To coś, co przyciągnie tutaj w przyszłości młodą kadrę inżynierską, której próżno byłoby szukać tak nowoczesnego zakładu chemicznego w całej Europie – mówi prezydent. – Jeśli ktoś będzie chciał pracować przy naprawdę nowoczesnej chemii, gdziekolwiek w Europie by się nie wykształcił, z całą pewnością już niedługo jako jedno z absolutnie pierwszych miejsc na mapie tych, gdzie można znaleźć atrakcyjne zatrudnienie dla młodego chemika, będą właśnie zakłady chemiczne tutaj w Policach.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.