PRL w polickim schronie

muzeum PRL w schronie przy ul. Kosynierów w Policach

Pamiątki z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej można oglądać w Policach. Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych z Trzebieży. Zagospodarowało na to najdłuższy schron osobowy. Ekspozycja jest udostępniana dla zwiedzających w soboty, w godz. 13-16. Bezpłatnie. 

Wystawione są pamiątki (w większości) z prywatnych zbiorów członków stowarzyszenia. Ale ekspozycja zapewne będzie się rozrastać. Już w minioną sobotę, podczas uroczystego otwarcia, goście zapowiadali przekazanie własnych pamiątek z lat 70-80 ubiegłego wieku. Stowarzyszenie przyjmie je w depozyt i udostępni do oglądania odwiedzającym schron.

Ale już teraz jest co oglądać: od dawnych odtwarzaczy winylów, pocztówek grających, taśm szpulowych, po wyposażenie kuchni, pralni, jadalni. Są zabawki, telefony, maszyny do szycia, monety i banknoty, rowery, motocykle, porcelana, gazety lokalne… Jest nawet wyposażenie starego gabinetu stomatologicznego. Wszystko z poprzedniego stulecia.

Gdy nasze stowarzyszenie powstało, nie mieliśmy miejsca na spotkania – opowiada Dariusz Stawiński, prezes stowarzyszenia. – Szukaliśmy jakiegoś pomieszczenia. Koleżanka podpowiedziała, że może jakiś bunkier, bo jest ich tyle w Policach. Odwiedziliśmy różne. Zapytałem w końcu burmistrza, czy moglibyśmy taki bunkier zagospodarować. Zgodził się. Ale powiedział: „To tylko dla siebie będziecie mieli? Pomyśleliście o mieszkańcach Polic?” Trzeba więc było pomyśleć, co tu zrobić, żeby przyciągnąć tu jeszcze ludzi, i żeby oni byli zadowoleni. Gdy rozpoczęliśmy zagospodarowywanie tego schronu, to sami mieszkańcy zaczęli dopytywać czy może będzie tu jakieś muzeum. To był pomysł. Poszliśmy za tym. I tak powstała stała wystawa.

Burmistrz Polic przyznaje, że stowarzyszenie zagospodarowało wyjątkowe miejsce, warte obejrzenia nie tylko z powodu wystawy.

To najdłuższy osobowy schron w Policach – mówił Władysław Diakun. – Jest tutaj dużo schronów, różnej wielkości i różnego przeznaczenia, a ten jest najdłuższy. Dlatego cieszę się, że został on tak dobrze zagospodarowany – dla policzan i odwiedzających gminę.  Jeden taki skarb już mamy w okolicach starej fabryki, tam jest wspaniałe muzeum z różnymi eksponatami. A tutaj mamy uzupełnienie tego, co tam jest.

Schron znajduje się przy ul. Kosynierów Gdyńskich – pomiędzy ul. Piaskową i Bankową w Policach. Wystawę można oglądać w każdą sobotę w godz. 13-16. Grupy zorganizowane mogą się umawiać telefonicznie: 607 680 950.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.