Przygotują do leczenia onkologicznego. Pierwsza taka poradnia w Zachodniopomorskiem

Na zdjęciu: Kilka dni przed planowanym uruchomieniem poradni o znaczeniu dobrego przygotowania pacjenta do leczenia onkologicznego mówili m.in. specjaliści z ZCO

W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii przy ul. Strzałowskiej w Szczecinie rusza Poradnia Prehabilitacyjna dla pacjentów onkologicznych tego szpitala. Pierwsza taka na Pomorzu Zachodnim.

Leczenie onkologiczne jest zwykle długie i wieloetapowe. Pacjent lepiej je znosi i szybciej zdrowieje, gdy przystępuje do niego w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Prehabilitacja to właśnie kompleksowe, wielokierunkowe przygotowanie pacjenta do leczenia onkologicznego.

– Dzięki kompleksowej prehabilitacji możemy zwiększyć szanse pacjenta na szybszy powrót do zdrowia, zminimalizować ryzyko powikłań i poprawić tolerancję leczenia – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. – W im lepszej kondycji będzie organizm pacjenta przed rozpoczęciem terapii, tym lepiej dla powodzenia procesu leczenia.

O tę kondycję pacjentów mają właśnie zadbać specjaliści z uruchamianej Poradni Prehabilitacyjnej.

– Będzie to miejsce, w którym pacjent dostanie wsparcie przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego -­ mówiła na kilka dni przed uruchomieniem poradni Katarzyna Hetman, onkolog i internista z Oddziału Onkologii Klinicznej ZCO. – Wsparcie żywieniowe, psychologiczne, fizjoterapeutyczne i wsparcie w walce z nałogami (np. paleniem papierosów – red.) czy z lękami przed rozpoczęciem leczenia. Jest to niezbędne, aby poprawić stan ogólny pacjenta przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, które jest bardzo trudne i obciążające.

Zasoby kadrowe poradni są oczywiście ograniczone. Ale też nie każdy pacjent potrzebuje tej pomocy.

– Część pacjentów może rozpocząć leczenie bez żadnego wsparcia – dodaje Katarzyna Hetman. – Natomiast są też pacjenci bardziej wymagający, z problemami, z niedożywieniem, ze złą kondycją, i ci pacjenci będą potrzebowali naszej pomocy. Myślę, że im będziemy w stanie pomóc. Ta pomoc będzie też dobierana indywidualnie, w zależności od potrzeb konkretnego pacjenta.

Na razie w poradni będą pracowały cztery osoby: dietetyk kliniczny, psycholog, fizjoterapeuta i lekarz.

Pacjenci do Poradni Prehabilitacyjnej będą kierowani przez lekarzy ZCO lub koordynatora leczenia. Wizyty ustalane będą osobiście lub telefonicznie w Punkcie Informacyjnym Przychodni Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Poradnia ruszyła 30 stycznia.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.