Przypomną o wizycie u specjalisty. Pacjent dostanie SMS

telefon komórkowy

Co czwarty pacjent w Zachodniopomorskiem nie przyszedł w minionym roku na umówioną wizytę u specjalisty. O rezygnacji poinformował zaledwie co piąty z nich.

Dlatego Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia będzie będzie przypominał pacjentom o umówionych wizytach u lekarza. Za pomocą SMS-ów. Ale jeszcze nie wszystkim. Pierwsze SMS-y pojawią się w telefonach komórkowych pacjentów już w poniedziałek (4 marca).

Z danych zachodniopomorskiego NFZ wynika, że W 2018 roku w województwie zachodniopomorskim na pierwszą, umówioną wizytę do trzech poradni: endokrynologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej nie przyszło prawie 13 tys. pacjentów. Nie odbyła się więc co czwarta umówiona wizyta.  O rezygnacji poinformowało około 20 procent  zapisanych pacjentów.

Fundusz będzie więc przypominał pacjentom o wizytach. Za pomocą SMS-ów.

Na początek wyśle je do tych, którzy czekają na pierwszą wizytę  w poradni  endokrynologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej (akcja nie dotyczy pacjentów już objętych opieką, którym termin kolejnej wizyty wyznaczył lekarz). Wybór tych poradni do akcji wysyłania SMS-ów nie jest przypadkowy: rejestracja do nich odbywa się na bieżąco w systemie informatycznym dostępnym we wszystkich placówkach. System ten uniemożliwia zarejestrowanie się pacjenta do więcej niż jednej poradni tej samej specjalności.

Pierwsze SMS-y pojawią się w telefonach komórkowych pacjentów w poniedziałek (4 marca). Przypomną o wizycie z tygodniowym wyprzedzeniem.

SMS będzie krótki, o treści: „NFZ przypomina o wizycie u endokrynologa dnia (data).  Telefoniczna rezygnacja z wizyty (numer telefonu do poradni specjalistycznej)”.

SMS-y otrzymają pacjenci, którzy podczas rejestrowania się do lekarza  zostawili numery swoich telefonów komórkowych.

W 2018 roku w województwie zachodniopomorskim z pierwszej wizyty w poradni ortopedycznej skorzystało 34,5 tys. pacjentów, w kardiologicznej – prawie 21 tys., w endokrynologicznej  – ponad 4300 pacjentów. Termin wyznaczonej wizyty zależy od możliwości organizacyjnych i zasobów kadrowych placówek.

NFZ zwraca uwagę, że płaci za wszystkie pierwsze wizyty, we wszystkich poradniach specjalistycznych. Dzięki temu świadczeniodawcy, o ile pozwalają im na to zasoby kadrowe, mogą wydłużyć czas pracy poradni.

Wiadomości będą wysyłane przez Zachodniopomorski Oddział NFZ w każdy dzień powszedni, w godz. 9-15.

 

Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.