Usługi opiekuńcze będą droższe

Marta Tokarski, dyrektor OPS w Policach, na sesji rady miejskiej

W Policach trzeba będzie więcej płacić za usługi opiekuńcze.  To pierwsza podwyżka od 2006 roku. Nowa stawka ma obowiązywać od kwietnia.

Usługi opiekuńcze są przeznaczone dla osób, które z powodu wieku, niepełnosprawności lub choroby, wymagają wsparcia w codziennych czynnościach (pielęgnacji, przygotowaniu posiłków, zakupach, sprzątaniu), a są samotne lub bliscy nie mogą im takiego wsparcia zapewnić. Takie usługi świadczone są w mieszkaniu osoby potrzebującej lub w odpowiednich ośrodkach wsparcia.

Przyznawane są na podstawie wywiadu środowiskowego. I są odpłatne. Z opłat są zwolnione osoby o najniższych dochodach.

W Policach właśnie zmieniono dotychczas obowiązujące stawki odpłatności za tego rodzaju usługi.

– Średnia odpłatność za usługi opiekuńcze w województwie zachodniopomorskim według danych za rok 2017 to 19,7 zł za godzinę. – tłumaczyła radnym Marta Tokarski, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach. –  Są gminy, w których stawka wynosi 30 zł. Nasza ma jedną z niższych, czyli 12,7 zł za godzinę. Nie była ona zmieniana od 2006 roku.

Dyrektor OPS tłumaczy, że podopieczni są w stanie udźwignąć wyższe opłaty. Zwłaszcza przy zastosowaniu zniżek dla osób o najniższych dochodach.

– W propozycji uchwały są zapisy, które pozwalają częściowo lub nawet całkowicie zwolnić z tych opłat – mówi Marta Tokarski. – To w przypadku, gdy ktoś jest w trudnej sytuacji, albo gdy wydatki związane z leczeniem, usługami opiekuńczymi i opłatami mieszkaniowymi stanowią znaczną część budżetu domowego.

Zmiana dotyczy nie tylko wysokości opłat. Policki OPS wprowadza też specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Chcemy wprowadzić możliwość ich świadczenia, z wyłączeniem specjalistycznych usług dla osób chorych psychicznie – dodaje Marta Tokarski. – Do tej pory ich nie mieliśmy, bo brakowało nam odpowiedniej kadry. Natomiast od wielu lat opiekunki domowe kształcą się, podnoszą kwalifikacje i mają już odpowiednie, żeby takie usługi specjalistyczne świadczyć. Ale wysokość opłat za te usługi jest wyższa. Proponujemy 40 złotych. Bo te usługi wiążą się z zatrudnianiem specjalistów, np. logopedy, rehabilitanta, psychologa. Na rynku cena takiej usługi to od 50 do nawet 120 zł za godzinę.

Zmiany mają obowiązywać od 1 kwietnia.

W marcu jest waloryzacja rent i emerytur, więc mieszkańcom będzie łatwiej to udźwignąć – mówi dyrektor OPS. – Jednocześnie będziemy mieli czas, żeby ich do tego przygotować.

2 Thoughts to “Usługi opiekuńcze będą droższe”

  1. Jan Kłys

    „Marta Tokarski”? Co to za „nowomoda” na nieodmienianie polskich nazwisk? To jest pani Marta Tokarska.

    1. admin

      Myślę, że pani Marta Tokarski jednak wie lepiej, jak się nazywa. Moda nie ma tu nic do rzeczy, za to znajomość języka polskiego – owszem. Polecam lekturę dobrego słownika, informacje na temat nazwisk o odmianie przymiotnikowej noszonych przez kobiety.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.