Radni z tabletami. Rewolucja w powiecie

Radni z powiatu polickiego zostaną wyposażeni w tablety. To już pewne. Będą z nich mogli korzystać tylko do pracy w radzie. Urządzenia mają zapewnić większą jawność dla mieszkańców, a samemu powiatowi być może przynieść oszczędności.

Radni z nowymi tabletami mają zadebiutować już na sesji październikowej. Wcześniej przejdą szkolenie.

Tablety dla wszystkich (19) radnych kosztowały powiat 1846 zł brutto. A roczny abonament to 8413 zł brutto (również łącznie, na wszystkie tablety). To urządzenia Huawei.

Nie będzie trzeba drukować materiałów na sesję i do pracy w komisjach – mówi Cezary Arciszewski, przewodniczący Rady Powiatu w Policach. – To oszczędność papieru, kserokopiarki i przede wszystkim czasu urzędników, którzy będą mogli go poświęcić na pracę merytoryczną.

To wyposażenie radnych w sprzęt elektroniczny ma generalnie usprawnić ich pracę, komunikację i… przyczynić się do większej jawności dla mieszkańców.

Tablety nie będą służyły tylko do komunikowania się, ale też będą spełniały aktywną funkcję w prowadzeniu obrad – mówi Cezary Arciszewski. – Zmieni się sposób głosowania. Nie będzie tych urządzeń, z których korzystamy obecnie. Będziemy głosowali za pomocą programu wpisanego w tablety. Będzie to jednocześnie skompilowane z pracą na sesji, tak, żeby było widoczne głosowanie imienne – będzie od razu wiadomo, kto i jak głosuje. Ma to zapewnić większą jawność. Szczególnie przy kontrowersyjnych uchwałach jest to istotne, żeby mieszkańcy i wyborcy wiedzieli kto jakie ma stanowisko. Wszystko będzie automatycznie w Internecie – z aktywnym rejestrowaniem wypowiedzi i zachowań na sesji, nawet ze zbliżeniami na mówiące osoby.

Radni nie dostaną tabletów na własność.

To nie ma być podarunek od powiatu – podkreśla przewodniczący rady. – Ten sprzęt będzie użyczony. Tabletów będziemy używali tylko i wyłącznie do pracy związanej z radą powiatu, chociażby po to, żeby nie zainfekować ich różnymi wirusami. Po drugie, to urządzenie jest własnością powiatu i przeznaczone do pracy w ramach powiatu.

One Thought to “Radni z tabletami. Rewolucja w powiecie”

  1. […] O tym, że radni będą mieli nowy sprzęt już informowaliśmy. […]

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.