Regionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych otwarto w Policach

Regionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych otwarto w środę, 27 października, przy ul. Korczaka w Policach. Już oferuje wsparcie dzienne osobom, które go potrzebują. Z 30 miejsc na razie zajętych jest 18. Może więc przyjąć kolejne osoby. To oferta wsparcia dla tych, którzy nie mogą w pełni samodzielnie funkcjonować ze względu na wiek lub stan zdrowia. Jest w całości bezpłatna, ale trzeba spełnić określone kryterium dochodowe.

– Regionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych powstało dla osób niesamodzielnych ze względu na wiek, stan zdrowia albo ze względu na posiadaną niepełnosprawność intelektualną lub ruchową – mówi Małgorzata Kruszyńska-Kryszak z zarządu Szczecińskiego Stowarzyszenia „Złoty Wiek”, kierownik ośrodka. – Jest to projekt w całości nieodpłatny. Należy spełniać dwa podstawowe kryteria: kryterium dochodowe (jest to projekt przeznaczony dla osób najniżej uposażonych) i ocena samodzielności według skali Barthel (specjalny druk wypełnia lekarz rodzinny lub pielęgniarka środowiskowa).

Ośrodek dzienny przeznaczony jest dla 30 osób. W chwili obecnej są jeszcze wolne miejsca. Projekt obejmuje: powiat policki, Szczecin, powiat gryfiński i stargardzki. Dzienna opieka jest prowadzona od godz. 8 do 16 – codziennie, od poniedziałku do piątku. Jest możliwość zapewnienia transportu do ośrodka.

Do dyspozycji podopiecznych jest sala do rehabilitacji z profesjonalnym sprzętem (oferowane są ćwiczenia ogólnousprawniające), sala do terapii zajęciowej: artystycznej, muzykoterapii, manualnej, ćwiczeń pamięciowych. Jest też sala pobytu dziennego, w której można wypocząć między tymi zajęciami. Są oczywiście terapeuci, rehabilitanci, pracownicy socjalni. Na miejscu podopieczni dostają dwa posiłki.

Osoby, które chciałyby zgłosić siebie lub bliskiego do takiej opieki, mogą złożyć dokumenty w Centrum. A jeśli ktoś nie może do niego dotrzeć, wystarczy, że się skontaktuje z ośrodkiem i pracownik socjalny przyjedzie do miejsca zamieszkania z dokumentami, które trzeba wypełnić. Nr tel, podany przez kierownika do takiego kontaktu, to: 504 019 976.

Centrum powstało w kompleksowo wyremontowanym budynku dawnego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki znacznemu dofinansowaniu ze środków unijnych – kwotą ponad 4,8 mln zł. Powiat Policki dołożył 363 tys. zł.

Partnerem projektu jest Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek”.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.