Polickie Amazonki: „Trzeba się badać… Cała reszta poczeka”

Na zdjęciu: Na spotkaniu każdy mógł poćwiczyć samobadanie piersi na specjalnym fantomie

Stowarzyszenie Polickie Amazonki zaprosiło we wtorek (26 października) mieszkanki Polic na wykłady i warsztaty na temat profilaktyki raka piersi. Panie przyjęły gości uśmiechem, poczęstunkiem i cennymi informacjami. Własnym przykładem dowodziły, że warto się badać i walczyć o swoje zdrowie. Nieprzypadkowo termin tego spotkania wypadł w październiku – to właśnie miesiąc świadomości raka piersi.

Pani Małgorzata z Polic jest już kilkanaście lat po diagnozie i leczeniu. W dobrej formie i świetnym nastroju. Sama pokonała chorobę, teraz do walki o własne zdrowie zachęca inne kobiety. Mówi, że nie zawsze była tak świadoma wagi badań profilaktycznych.

– Wcześniej się nie badałam, tak jak wiele kobiet – przyznaje. – Mówiłam sobie, że mnie to nie dotyczy.

Ale przypadkowo trafiła w przychodni na zaproszenie na mammografię, właśnie dla jej rocznika.

– Pomyślałam: „a poprawię statystykę, wejdę i zrobię sobie to badanie” – opowiada. – Jak odebrałam wynik, to nie mogłam uwierzyć, że mnie to spotkało.

Była jeszcze w trakcie leczenia, gdy trafiła do polickich Amazonek. Przyszła z ciekawości, została z nimi do dziś. Przyznaje, że kontakt z osobami podobnie doświadczonymi pomaga.

– Dzielimy się informacjami, radami, jesteśmy w grupie, a razem łatwiej pokonać wszystkie lęki i obawy oraz szybciej wrócić do normalności – mówi.

Do innych kobiet apeluje:

– Nie bierzcie panie przykładu ze mnie i nie czekajcie na szczęśliwy zbieg okoliczności, ale badajcie się, sprawdzajcie swoje ciało.

Do profilaktyki przekonuje też pani Janina z Polic. Ona również w porę się zbadała i pokonała chorobę.

– Trzeba od czasu do czasu pójść do lekarza, zbadać się, zadbać o siebie – tłumaczy. – Cała reszta poczeka. Jak będzie zdrowie, to się nadrobi wszystko.

Polickie Amazonki zapewniają, że na wsparcie organizacji może liczyć każda osoba, która o nie poprosi: przed diagnozą, po diagnozie, w trakcie leczenia czy rehabilitacji…

– No nie wyleczymy, ale pomożemy jak potrafimy, służymy własnym doświadczeniem, same przecież pokonałyśmy chorobę – mówi Julita Imirowicz, prezes Stowarzyszenia Polickie Amazonki. – W każdy poniedziałek o godz. 17 spotykamy się w naszej siedzibie przy ul. Konopnickiej 2 (II piętro) w Policach. Ale warto wcześniej zadzwonić i się umówić (tel. 530 900 172).


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.