Sprzęt rehabilitacyjny można wypożyczyć. Także w Policach

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego działa w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Mogą z niej korzystać osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, ale też ci, którym nagle potrzebne są kule, wózki czy inny sprzęt. Ten wypożyczany jest bezpłatnie, ale na określonych warunkach.

Sprzęt pochodzi z różnych źródeł.

– Część jest nowa, pozyskana np. od Fundacji Eco Textil, to kilka wózków inwalidzkich, rowery trzykołowe, chodziki, kule łokciowe, balkoniki – mówi Monika Walenciak, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w PCPR w Policach. – Część sprzętu przyniosły nam inne osoby, którym nie jest on już potrzebny, a chcą, żeby był dalej wykorzystywany.

Na stronie internetowej PCPR jest dostępny katalog posiadanego przez tę instytucję sprzętu.

– Zawsze można zadzwonić, zapytać czy coś mamy – dodaje Monika Walenciak.

Ale zwraca też uwagę, że jest określona procedura korzystania z wypożyczalni.

– Potrzebne jest zaświadczenie lekarskie, że taki sprzęt jest potrzebny, i że przede wszystkim osoba, która chce go wypożyczyć, nie zrobi sobie krzywdy – mówi Monika Walenciak. – Wypożyczamy nieodpłatnie, na pół roku, z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku. (są wyjątki – wszystkie określone w regulaminie wypożyczalni, także dostępnym na stronie internetowej PCPR.)

Nie jest konieczne orzeczenie o niepełnosprawności. Wypożyczalnia ma służyć także tym ludziom, którzy konkretnego sprzętu potrzebują nagle.

– Są takie sytuacje, że trzeba kogoś natychmiast zaopatrzyć w sprzęt rehabilitacyjny – tłumaczy Monika Walenciak. – Jeżeli ktoś łamie nogę, to nagle potrzebne są mu kule. Może je u nas wypożyczyć.

Wypożyczony sprzęt może też służyć do czasu uzyskania przez użytkownika orzeczenia o niepełnosprawności. Ono pozwoli na zakup własnego z dofinansowaniem.

Czasami trzeba po prostu sprawdzić, czy określony przedmiot będzie faktycznie pomocny w rehabilitacji. Tak jest chociażby z rowerami rehabilitacyjnymi (trzykołowymi), które także są dostępne w wypożyczalni.

– Takie rowery mogą być wykorzystywane przez osoby niepełnosprawną np. do wzmocnienia mięśni nóg, poprawienia postawy kręgosłupa – wymienia Monika Walenciak. – Ale tutaj bazujemy przede wszystkim na opinii lekarskiej, że ta osoba może z takiego roweru korzystać, że z niego nie spadnie, nie zrobi sobie krzywdy. Nie jest łatwo nim jeździć, nawet osobom sprawnym. Są trudne do manewrowania. Wprawdzie taki rower chroni przed upadkiem, ale trzeba włożyć sporo siły, żeby nim jechać.

Dla niektórych osób jednak taki trzykołowy rower to jedyna możliwość skorzystania z tej formy aktywności i rehabilitacji. On sporo kosztuje, dlatego wypożyczenie to dobry sposób na sprawdzenie, czy faktycznie będzie można z niego korzystać, zanim poniesie się znaczący wydatek.

Dla wszystkich osób niepełnosprawnych dostępna jest też internetowa wypożyczalnia Fundacji Eco Textil. Ona również oferuje bezpłatne czasowe korzystanie ze sprzętu, ale trzeba ponieść koszt przesyłki kurierskiej.


Pamiętaj! Informacje zawarte na tym portalu nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem!


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.