Szykują się podwyżki opłat za śmieci

pojemniki na śmieci

Dla wielu mieszkańców gminy Police szykują się podwyżki opłat za wywóz śmieci – nawet dwukrotne. Zmiany mają wejść w życie od lipca.

Oczywiście będzie tak, jeśli radni przyjmą uchwałę w tej sprawie. Mają się tym zająć na najbliższej sesji (27 marca).

Zamiast obowiązującego obecnie systemu „od osoby”, wybranego przez mieszkańców w konsultacjach społecznych w grudniu 2015 roku, władze gminy chcą wprowadzić system „od gospodarstwa”. W blokach i kamienicach opłata ma dodatkowo zależeć od powierzchni mieszkania.

Nowe stawki prezentujemy w tabeli. Każdy może je porównać z aktualnymi opłatami.

[table id=2 /]

Obecnie opłaty wynoszą 15 zł od osoby (pod warunkiem segregowania odpadów). Na zmianach najgorzej wyjdą osoby samotne. One w najlepszym przypadku będą miały płacić o jedną trzecią więcej. W najgorszym – czeka je podwyżka o prawie 300%.

Bezdzietne małżeństwo może już na zmianach zyskać – ale tylko pod warunkiem, że ma mieszkanie najwyżej 35-metrowe. Wtedy zapłaci o jedną trzecią mniej niż obecnie. Ale jeśli ma większe lub domek, czeka je podwyżka opłat. W najgorszym przypadku prawie dwukrotna.

Na zmianach w każdym przypadku zyskają natomiast rodziny czteroosobowe i większe. Dla nich obniżka wyniesie od 2 zł do nawet kilkudziesięciu zł miesięcznie (zależy to od liczby osób w rodzinie i od rodzaju zajmowanego mieszkania).

One Thought to “Szykują się podwyżki opłat za śmieci”

  1. Krystyna Szydelska

    Ależ to bzdura. Osoby samotne mają płacić za rodziny wielodzietne? To kto wytwarza więcej śmieci? Śmieci produkuje się zasadniczo w kuchni, a nie na każdym metrze kwadratowym. Co ma do tego wielkość mieszkania. Bzdura do kwadratu. Najuczciwiej jest ustalić opłatę od osoby.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.