Taniec, akrobatyka, sztuka walki… Trenują w Policach

Klub Sportowy Capoeira Police działa już prawie dwa lata. W minioną sobotę zaś zaprosił do siebie mistrzów tej wyjątkowej sztuki walki z Brazylii i nie tylko. Można było w Policach obejrzeć ich pokaz w hali sportowej dawnego Gimnazjum nr 3 przy ul. Traugutta.

– Capoeira to sztuka walki, ale te elementy walki są ukryte, bo ta sztuka została stworzona przez niewolników z Brazylii i oni, jak ćwiczyli, to musieli to ukrywać – tłumaczy w dużym skrócie Elżbieta Ochęcka, prezes Klubu Sportowego Capoeira Police.

Kiedy więc oglądamy pokaz tej walki, to widzimy właśnie elementy tańca, akrobatyki, a to wszystko w rytmie brazylijskiej muzyki.

W Policach obecnie klub capoeira skupia kilkanaście osób. Są w różnym wieku, głównie jednak dzieci i młodzież – od 5 do 18 lat. Jak tłumaczy prezes, celem jest zorganizowanie kilku grup wiekowych. Można dołączyć do treningów. Odbywają się przynajmniej dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i w piątki, w godz. 18 – 20, w budynku siedziby Rady Osiedla nr 2 przy ul. Konopnickiej w Policach (na 1 piętrze).

– Uczymy śpiewu, tańca – wymienia prezes. – Jest to bardzo dobra forma treningu jeśli chodzi o koordynację. Każdy znajdzie w tym coś dla siebie. Zaczynamy od kilku prostych ruchów. Później wchodzą kolejne elementy, stopniowo.

– To dobra zabawa, nauka sztuki walki, miła atmosfera, aktywność fizyczna, zdrowie, możliwość wyjazdów na wycieczki – wymieniają Wiktoria (przyznaje, że to ona ściągnęła capoeirę do Polic) i Nina, które trenują w Policach.

Właśnie w sobotę policcy zawodnicy mogli wystąpić wraz z mistrzami z różnych stron świata.

– Raz w roku każda grupa powinna zaprosić głównego mistrza, nasz główny mistrz jest z jednej z największych grup w Brazylii. My do niej dołączyliśmy, bo dobrze być razem – tłumaczy prezes. – Żeby propagować tę sztukę, zaprosiliśmy innych. To są same najwyższe stopnie, przekładając na karate to najwyższe dany. Głównie z Brazylii, ale też z Chorwacji, Austrii, Grecji.

Gości przywitał burmistrz Polic Władysław Diakun.

A ten dzień był wyjątkowy także dla trenera z polickiego klubu – Bartosza Kustosika. Tego dnia zdobył stopień nauczyciela profesora capoeira.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.