Tego stoiska wypatruj. Podpowiedzą i pokażą jak dbać o zdrowie

Podpowiedzą, jak dbać o zdrowie swoje i najbliższych, zmierzą ciśnienie, saturację, a nawet określą, ile lat tak naprawdę ma nasz organizm — bo nie zawsze tyle, co w metryce… Promotorów zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach możemy spotkać na różnych festynach i  spotkaniach organizowanych przez instytucje czy organizacje pozarządowe.

Spotkaliśmy ich np. na ostatniej Polickiej Gali Ruchu.  A kolejna okazja będzie chociażby podczas powiatowych obchodów Światowego Dnia Zdrowia, które odbędą się 5 kwietnia. Przy ich stoisku można skorzystać np. z pomiaru i analizy składu ciała.

– Wykaże on czy nie mamy za dużo tkanki tłuszczowej, ile jest masy mięśniowej, a ile wody w organizmie – wyjaśniają Marcela Kulewska z Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach oraz Emilia Krzywicka z działu Higieny Żywności i Żywienia tej instytucji.

Na miejscu też pracownice PSSE tłumaczą, co oznacza uzyskany wynik.  Jest wśród nich także dietetyczka, więc może udzielić podstawowych wskazówek, dotyczących prawidłowego odżywiania.

Ta analiza składu ciała pozwala też określić wiek metaboliczny.

– Czyli wskazuje, ile tak naprawdę organizm ma lat, bo człowiek może mieć metrykowo 40, ale organizm 30-latka – wskazuje Marcela Kulewska. – A może też być odwrotnie.

Co ważne — wiek metaboliczny można zmienić, w przeciwieństwie do metrykowego.

– Żeby go obniżyć, trzeba podjąć działania służące zdrowiu: zwiększyć aktywność fizyczną, wprowadzić odpowiednią dietę, zmienić sposób odżywiania, sprawdzić stan zdrowia – mówią pracownice PSSE. – Jeśli jest zdecydowana nadwaga lub otyłość to na pewno wskazana jest pomoc dietetyka. Najlepiej porozmawiać o tym ze swoim lekarzem rodzinnym, który będzie mógł skierować na potrzebne badania i podpowiedzieć, gdzie szukać wsparcia.

Najbliższa okazja do skorzystania z porad i pomiarów przy stoisku PSSE będzie właśnie 5 kwietnia w Starostwie Powiatowym przy ul. Tanowskiej w Policach. Stoisko edukacyjno-profilaktyczno-pomiarowe będzie dostępne w godz. 9-14. I tym razem ofertę dla mieszkańców powiatu PSSE przygotuje we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Policach oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Policach.

Będzie można skorzystać m.in. z pomiarów i analizy składu ciała oraz porad dietetyka, pomiarów glukozy, ciśnienia, saturacji, nauki samobadania piersi, nauki udzielania pierwszej pomocy, nauki prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk, instruktażu prawidłowego mycia zębów (dla dzieci). Zaplanowano też pokaz sztuk walki. Odwiedzający mogą też liczyć na zdrowy poczęstunek i inne drobne niespodzianki.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.