W Policach wpływy z podatku mniejsze prawie o połowę

Gmina Police za kwiecień ma o ponad 40 procent mniej z udziałów w podatkach w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. To jeden z dotkliwych skutków trwającej pandemii. Już teraz spadek wpływów tylko z tego tytułu wynosi ponad 2 mln złotych.

– W związku z obecną sytuacją kryzysową w Polsce i na świecie wynikającą z pandemii COVID-19 gmina Police spodziewa się znacznego spadku dochodów, w tym w szczególności z tytułu udziałów w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, tj. z podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych – powiedział na sesji burmistrz Władysław Diakun. – Udziały gminy w tym podatku za marzec były mniejsze o ponad 17 procent od wpływów z tego tytułu w marcu 2019 roku. A wpływy w kwietniu tego roku są mniejsze o ponad 42 procent od tych z kwietnia 2019 r., tj. o ponad 2 mln złotych. Dlatego na bieżąco analizowane są dochody gminy pod kątem możliwości realizacji zadań ujętych w budżecie na 2020 r.

Radna Ewa Ignaczak (KO) głośno wyraziła zaskoczenie tak wysokim spadkiem dochodów.

– To jest również dla nas bardzo duże zaskoczenie – przyznaje burmistrz. – Analizujemy to, i jeśli stwierdzimy, jaki jest powód tak dużego spadku wpływów, to przekażemy na najbliższej sesji. Konsultujemy się z innymi samorządami i u nich jest podobna sytuacja.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.