W Policach wybór w szczepieniach

szczepienie dziecka

Ministerialna „Wiosna bez pneumokoków” zaskoczyła zapewne polickich samorządowców. Dwa tygodnie temu zgodzili się na finansowanie przez gminę szczepień przeciwko pneumokokom dla najmniejszych policzan, a dzisiaj ministerstwo uruchamia rezerwę swoich szczepionek i oferuje je za darmo tej samej grupie dzieci….

Policcy rodzice dzieci urodzonych w latach 2013-2016 (które nie miały tego szczepienia) mogą zaszczepić swoje pociechy przeciwko pneumokokom za darmo. Albo szczepionką od gminy, albo tą od ministerstwa zdrowia. Są różne, choć obie mają zapobiegać zakażeniom pneumokokowym.

Takiego obrotu wydarzeń na pewno nie spodziewali się nasi samorządowcy, którzy dopiero co podjęli uchwałę o kontynuacji tego programu profilaktycznego i przeznaczeniu na niego około 60 tys. złotych.

Dzieci urodzone po 2016 roku tego rodzaju uodpornienia mają już w obowiązkowym kalendarzu szczepień. Dlatego też gmina Police wcześniej zapowiedziała, że w tym roku własny program profilaktyczny w tym zakresie zrealizuje po raz ostatni – dla tych dzieci, które nie mogły z niego skorzystać w poprzednim roku i nie załapią się na tego rodzaju uodpornienia z obowiązkowego kalendarza. W tym roku gmina nawet pozyskała dofinansowanie z NFZ – pokryje on do 40 procent kosztów.

Czym są pneumokoki? To groźne bakterie, które wywołują zakażenia układu oddechowego, zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok. A inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) prowadzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy, zapalenie płuc. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.  Zakażenie przenosi się drogą kropelkową.

Co roku w Zachodniopomorskiem zakażenia pneumokokowe dotykają około 100 osób.

W 2017 roku w województwie odnotowano 102 przypadki zakażeń pneumokokami i aż 25 zgonów – informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Bezpośrednimi przyczynami śmierci były: posocznice (16 przypadków), zapalenia płuc (8 przypadków) i zapalenie opon mózgowych (1 przypadek) – wszystkie jako powikłania zakażeń pneumokokowych.

Gmina Police w swoim programie oferuje uodpornienia szczepionką 13-walentną. U dzieci, które skończyły 2 lata wystarcza jedna dawka.

W programie ministerialnym oferowana jest szczepionka 10-walentna. W tym przypadku dziecko po ukończeniu drugiego roku życia trzeba zaszczepić dwa razy (w odstępie 2-miesięcznym).

Z programu ministerialnego mogą skorzystać dzieci do ukończenia 5 roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016). Ale dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r. Jest ono dobrowolne i nieodpłatne.

Gmina zapowiada, że ze swojego programu w tym roku nie zrezygnuje. Ogłosiła już konkurs na jego wykonanie. Więcej informacji rodzice na pewno otrzymają u lekarza, który prowadzi dziecko.

W 2018 roku do takich szczepień w Policach kwalifikuje się ok. 400 dzieci. Zwykle z tej możliwości korzysta około 250. Koszt uodpornienia jednego dziecka to ok. 250 zł.

 

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.