W żłobkach za mało miejsc

puliczny żłobek w Policach przy ul. Robotniczej

W Policach trudniej o opiekę dla dziecka w wieku żłobkowym niż dla przedszkolaka. W całej gminie jest tylko jeden żłobek publiczny. Prywatne placówki dla najmniejszych nie są w stanie zapełnić luki, bo jest ich po prostu za mało. I trudno o nowe, bo w gminie brakuje lokali na tego rodzaju działalność. 

W Urzędzie Miejskim w Policach przyznają, że miejsc dla najmniejszych policzan (do 3 roku życia) przydałoby się więcej. Gmina liczyła, że w wypełnianiu tego zadania (opieki żłobkowej) wesprą ją prywatne placówki. W budżecie co roku rezerwuje środki dla takich niepublicznych żłobków i klubików – przekazuje je w formie dotacji. W 2018 roku zaplanowała na ten cel ponad milion złotych. Ale tych prywatnych placówek jest w Policach za mało. Miało ich przybywać. Okazało się, że nie ma w gminie odpowiedniego zaplecza lokalowego. Była szansa na nowy punkt żłobkowy przy ul. Wyszyńskiego, ale przedsiębiorca (gotowy go utworzyć w tamtym miejscu) przegrał przetarg na dzierżawę lokalu.

W najbliższym czasie sytuacja raczej znacząco się nie zmieni. Do jedynego w gminie żłobka publicznego wciąż będzie więcej chętnych niż jest miejsc. Dlatego tutaj stosowane jest kryterium dochodowe – większe szanse na żłobek publiczny dla swojej pociechy mają rodzice, którzy mniej zarabiają (ale muszą oboje pracować lub się uczyć, studiować).

 

One Thought to “W żłobkach za mało miejsc”

  1. Pomarańcza

    Nie rozumiem jak może nie być miejsc w tak nawet dużym mieście jakim są Police….tu chyba działa „ręką władzy Diakuna” Żeby takie żłobki wlasnie nie powstały…..

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.