Wciąż nie wiemy, ile, ale chyba wiemy, jak policzą za śmieci. Koniec konsultacji w Policach

Niewielka część uprawnionych mieszkańców wzięła udział w konsultacjach społecznych dotyczących wyboru metody naliczania opłat za odbiór odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Ci, którzy to zrobili, w zdecydowanej większości opowiedzieli się za naliczaniem opłat od metra zużytej wody.

Teraz decyzję o ewentualnej zmianie metody podejmą radni. Burmistrz przedstawi im stosowny projekt uchwały. Na oficjalne informacje o stawkach trzeba poczekać do przyszłego tygodnia. A miałyby obowiązywać od początku przyszłego roku.

– Oddano 510 ważnych głosów, z tego 371 za metodą od ilości zużytej wody na danej nieruchomości – mówi Paweł Nagadowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami UM w Policach. – 33 głosy za metodą od metra kwadratowego, 106 osób głosowało za metodą ryczałtu od gospodarstwa domowego.

W zabudowie wielorodzinnej w gminie Police zamieszkuje ponad 22 tysiące osób (w tym dzieci). Ważnych głosów w tych konsultacjach oddano 510. A 92 zakwalifikowano jako nieważne – jak informuje naczelnik, głównie z powodu kilkukrotnego głosowania przez te same osoby oraz braku danych osób głosujących.

– Około 73 procent mieszkańców zabudowy wielorodzinnej, biorących udział w konsultacjach, opowiedziało się za sposobem naliczania opłaty w zależności od ilości zużytej wody – podał naczelnik.

Część głosujących wyraziła też swoje opinie w formularzach ankietowych. Naczelnik poinformował, że w większości są pozytywne dla metody od wody – część z nich podkreślała aspekt oszczędzania wody, zwracano uwagę na ograniczenie możliwości unikania opłat za produkowane śmieci. Ale były też opinie negujące metodę „od wody”, w których np. wyrażano pogląd, że jej zużycie nie musi się przekładać na ilość wytwarzanych w danym gospodarstwie odpadów.

Teraz najważniejsze pytanie dla większości mieszkańców: jak to zużycie wody przełoży się na konkretne stawki opłat za odbiór odpadów?

– Stawki opłaty będą podane w przyszłym tygodniu – zapowiedział naczelnik.

One Thought to “Wciąż nie wiemy, ile, ale chyba wiemy, jak policzą za śmieci. Koniec konsultacji w Policach”

  1. Anonim

    Kiedy szczepienia przeciwko grypie dla seniora

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.