Masz kryzys? Nie bój się szukać pomocy

Kondycja psychiczna przekłada się także na zdrowie fizyczne. Warto więc ją wzmacniać i pielęgnować.

W codziennej gonitwie za pracą, karierą, innym sukcesem zapominamy o potrzebie odpoczynku. Jedna porażka może przytłoczyć tak bardzo, że staje się początkiem kryzysu psychicznego. Warto pamiętać, że można i trzeba szukać wsparcia – u bliskich, a także u specjalistów.

Chwila dla siebie

O swoje zdrowie psychiczne możemy i powinniśmy dbać sami, każdego dnia.

– Trzeba znaleźć chwilę dla siebie: na książkę czy ulubioną muzykę – podpowiada Emilia Raczkowska, prezes Stowarzyszenia na rzecz Harmonii Społecznej w Policach (organizacja ta wspiera osoby po kryzysach psychicznych i prowadzi Klub Samopomocy w Policach). – I chociaż raz w tygodniu zająć się swoją pasją, hobby. To taki czas, w którym nie myślimy o pracy, o problemach. Chociaż sama wiem, że to nie jest takie łatwe. Ale jak słabnie zdrowie psychiczne, to obniża się cała odporność organizmu. Należy więc dbać o własną higienę psychiczną.

Drobne przyjemności na pewno wzmacniają. A teraz to jest jeszcze ważniejsze. Długa izolacja, spowodowana pandemią, zmiana trybu życia i pracy, poczucie niepewności – to wszystko na pewno nie pozostaje bez wpływu na naszą kondycję psychiczną. Niektórych mogły dotknąć problemy zawodowe czy finansowe. Najważniejsze, to się nie zamykać, nie poddawać.

– Nie zamykać się w sobie z problemami, szukać pomocy – podkreśla Emilia Raczkowska. – Nie ma problemu nie do rozwiązania. Tylko czasami jest potrzebny czas. Jak jest sprawa finansowa, to szukamy wyjścia. Podobnie przecież działamy, gdy pojawia się jakiś problem zdrowotny, nawet poważny. Nie poddajemy się, tylko planujemy i współpracujemy z lekarzem. Na pewno się nie zamykajmy, nie pozwalajmy piętrzyć problemów. Jak już wydaje się nam, że jest bardzo źle, że to sytuacja bez wyjścia, to pozwólmy komuś spojrzeć na to z boku, niech ktoś bez emocji oceni, na pewno coś podpowie. Czasami możemy nie widzieć, że jest wyjście z sytuacji.

Stresu się nie uniknie. O naszej kondycji psychicznej świadczy m.in. właśnie to, jak sobie z nim radzimy. A elementem radzenia sobie w trudnych momentach jest też umiejętność zwracania się o pomoc, gdy czujemy, że jest ona potrzebna.

– Naszym uczestnikom powtarzamy, że warto do nas przyjść także wtedy, gdy mają problemy, może nawet zwłaszcza wtedy, gdy one są – mówi Emilia Raczkowska. – Na moment. Mówimy: zapomnisz o nich na chwilę, a może wspólnie znajdziemy rozwiązanie.

I są przykłady na to, że naprawdę można wspólnie niektóre problemy rozwiązać.

– Bywa, że wskazujemy na możliwość skorzystania z przysługującego danej osobie świadczenia – przyznaje prezes Stowarzyszenia. – Zdarza się, że przychodzi do nas człowiek, przytłoczony m.in. trudnościami finansowymi i się okazuje, że ma prawo do renty socjalnej. A bezpieczeństwo finansowe też jest ważne dla zdrowia psychicznego.

Stowarzyszenie na rzecz Harmonii Społecznej w Policach stale wspiera 20 osób będących po kryzysach psychicznych. Ale nie odmawia pomocy, jeśli ktoś jeszcze się o nią zwróci.

– Kierujemy, podpowiadamy, pomagamy z różnymi sprawami urzędowymi – mówi Emilia Raczkowska. – Ale działamy też na zewnątrz, zwracamy uwagę na problemy zdrowia psychicznego. Prowadzimy kampanie edukacyjne, uczestniczymy w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych w gminie i poza nią. Wskazujemy, że każdy może mieć jakieś problemy, ale też każdy ma swój potencjał. Jedna z naszych uczestniczek, chorująca na depresję, na przykład maluje piękne obrazy…

Słowa mogą ranić

Człowieka bardzo łatwo skrzywdzić. Nawet słowami.

– Prowadzimy teraz kampanię, w której przekonujemy, żeby nie używać słów: „wariat”, „debil”, „psychol”… – opowiada Emilia Raczkowska. – Bo dobre słowo uskrzydla, a złe rani. Zbyt często nie zwracamy uwagi na słowa.

Sukcesem kampanii jest także to, że coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie fachowego wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

– Zwróciliśmy uwagę na problemy zdrowotne – przyznaje prezes stowarzyszenia. – Coraz więcej osób dzwoni, mówi o swoich kłopotach. Ludzie biorą ulotki, rozmawiają i temat zdrowia psychicznego staje się ważny.

Adres i numer telefonu do Stowarzyszenia na rzecz Harmonii Społecznej w Policach dostępny jest na stronie internetowej tej organizacji.

W różnych sytuacjach kryzysowych (rodzinnych, mieszkaniowych, związanych z przemocą i innych życiowych) można także szukać wsparcia w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach (całodobowa interwencja kryzysowa: tel. 603 083 020), w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach. W razie potrzeby specjalistycznego, medycznego wsparcia, pomocy może udzielić lekarz rodzinny i specjalista w Poradni Zdrowia Psychicznego (także w Policach).

Przydatne informacje można też znaleźć w biuletynie nt. ochrony zdrowia psychicznego przygotowanym przez Stowarzyszenie na rzecz Harmonii Społecznej w Policach.


Pamiętaj! Informacje zawarte na tym portalu nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem!


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.