Więcej szczepień w Netto Arenie. W Policach też mają przyspieszać

Dwukrotnie ma się teraz zwiększyć liczba szczepień przeciwko COVID-19 wykonywanych w hali Netto Arena w Szczecinie. Na początku maja zaś w zachodniopomorskich powiatach mają ruszyć punkty szczepień powszechnych, organizowane we współpracy z samorządami. W Policach taki punkt powstaje w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej, mają w nim pracować dwa zespoły szczepiące.

Dwukrotnie więcej w Netto Arenie

Wielu mieszkańców Polic na szczepienia przeciw COVID-19 rejestrowanych jest obecnie do hali Netto Arena – działa tam największy w województwie punkt szczepień. Teraz w hali tej uruchomiono drugi. Prowadzi do niego wejście „B”. Pacjenci, którzy będą rejestrowani na szczepienie w Netto Arenie, mają mieć w przysłanym SMS-ie podaną informację, do którego punktu mają się kierować: „A” lub „B”.

W nowym punkcie od piątku (16 kwietnia) pracują cztery dodatkowe zespoły szczepiące. To oznacza mocne przyspieszenie szczepień, wojewoda mówi o „wrzucaniu piątego biegu”.

– Od dzisiaj będziemy szczepić z wydajnością dwukrotnie większą niż dotychczas – zapowiedział 16 kwietnia Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. – Do tej pory tutaj działały cztery zespoły szczepienne. Dzisiaj tych zespołów jest aż osiem. Jeżeli więc do tej pory tych szczepień było wykonywanych średnio około 800 dziennie, to teraz liczymy, że będzie ich około 1600 dziennie.

Wejście do drugiego punktu szczepień w hali Netto Arena

Do tej pory w Netto Arenie wykonano ponad 40 tysięcy szczepień. W całym województwie, jak podał wojewoda, ponad 360 tysięcy.

– To też pokazuje, jak olbrzymia praca została wykonana także w innych, mniejszych punktach: przychodniach, szpitalach powiatowych – podkreślał Zbigniew Bogucki.

Punkt w każdym powiecie

Cały czas ma się też poprawiać dostępność punktów szczepień.

– Chcemy, żeby te szczepienia były dostępne w bardzo równym stopniu dla wszystkich mieszkańców, bez względu na to, czy mieszkają w Szczecinie, czy w innej części województwa; w małej miejscowości czy w dużym mieście – mówi wojewoda.

I zapowiada, że punkty szczepień powszechnych powstaną we wszystkich powiatach naszego województwa. Najprawdopodobniej będą uruchamiane od początku maja, co ma związek ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek.

– To jest ten moment, w którym te punkty mogłyby ruszyć – zapowiada wojewoda. – One muszą też spełniać pewne wymagania. To już jest rola Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby te punkty sprawdzić, być może też podpowiedzieć samorządowcom, co należałoby w nich zrobić, żeby wszystko było gotowe kiedy będziemy startować z tymi punktami powszechnymi.

Taki punkt pilotażowy zostanie uruchomiony już w poniedziałek (19 kwietnia) w Koszalinie.

Przygotowywany jest także w Policach. Może ruszyć właśnie na początku maja. Organizowany jest w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej.

– Jesteśmy w trakcie przygotowania, mamy informację, że punkt mógłby ruszyć pod koniec kwietnia lub na początku maja – mówi Iwona Lewandowska, gminny koordynator ds. szczepień w Policach. – Będziemy gotowi. W punkcie tym mają szczepić dwa zespoły.

Wciąż dystans, maseczka, dezynfekcja

Szczepienia przyspieszają, ale wciąż trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

– Przyspieszenie programu szczepień odzwierciedla nasz potencjał, który w tej chwili w województwie zachodniopomorskim pozwoli nam wyszczepić naszą całą populację do końca sierpnia tego roku, oczywiście jeśli będą szczepionki – mówi Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Myślę, że to jest bardzo pozytywna informacja, bo szczepienia chronią nas przed chorobą COVID-19. Tymczasem pamiętajmy też o dystansie, maseczkach, dezynfekcji. To ważne nie tylko w punkcie szczepień, ale w całym naszym życiu. Dopóki populacja nie zostanie zaszczepiona, nie będzie tej odporności, cały czas musimy uważać.

Agnieszka Spirydowicz


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.