Wirus, który zabija po cichu

badanie krwi

W Polsce około 200 tysięcy dorosłych osób może być zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Niestety tylko co dziesiąta wie o swojej chorobie. Nie bez powodu WZW C nazywane jest cichym zabójcą – zakażenie przebiega bezobjawowo, a jego następstwa są bardzo poważne. Warto więc się zbadać w kierunku HCV. Dzisiaj zakażenie można skutecznie leczyć.

Trzy razy w tygodniu w budynku przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie można wykonać test w kierunku HCV. Bezpłatnie i anonimowo. Takie badania oferuje Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny HIV.

-HCV jest przyczyną zachorowania na przewlekłe choroby wątroby, które prowadzą  do wirusowego zapalenia wątroby (WZW C), do marskości wątroby, zwiększają ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego – informuje Natalia Andruczyk, rzeczniczka szpitala wojewódzkiego w Szczecinie, w którym działa Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczne HIV.

Sytuacje, w których może dojść do zakażenia wirusem WZW typu C, to m. in.: transfuzje krwi przed 1992 rokiem, używanie skażonych igieł, zabiegi medyczne, chirurgiczne lub stomatologiczne wykonane nieodpowiednio wysterylizowanymi narzędziami, nieostrożny manicure/pedicure, kolczykowanie lub tatuowanie z użyciem źle wysterylizowanych narzędzi, użyczanie przedmiotów użytku osobistego, takich jak maszynki do golenia, czy szczoteczka do zębów, seks bez zabezpieczeń, podczas którego może dojść do kontaktu krwi z krwią.

Zakażenie przebiega bezobjawowo. U niektórych osób zakażenie mogą sygnalizować: zmęczenie, bóle stawów, apatia.

Testy HCV w szczecińskim punkcie można wykonać w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 15.00 – 18.00 w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie (na co dzień funkcjonuje w tej lokalizacji Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych i Poradnia Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie).

– Wykonanie testu zajmuje chwilę, a wyniki odczytuje się w ciągu 15 minut – dodaje Natalia Andruczyk. – Test wskazuje obecność  przeciwciał anty HCV lub ich brak. Uzyskując wynik dodatni, pacjent ma możliwość podjęcia dalszej diagnostyki i leczenia.

Obecnie stosowane leki dają bardzo wysoką skuteczność wyleczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.

W Punkcie Konsultacyjno – Diagnostyczny wykonywane są także badania w kierunku HIV. Podczas jednej wizyty można zatem wykonać aż dwa badania: wszystko w ciągu kilkunastu minut, bezpłatnie i anonimowo.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.