Zabytkowy pałac w Karsznie z dotacją na rekonstrukcję

Zabytkowy pałac w Karsznie dostanie dotację Województwa Zachodniopomorskiego na część prac rekonstrukcyjnych. Wsparcie wyniesie 40 tys. złotych. To dofinansowanie do rekonstrukcji poszycia dachowego hełmu wieży i elewacji.

To już kolejny etap prac, które mają przywrócić dawny wygląd temu pałacowi.

– Karszno jest przepięknym miejscem nad Jeziorem Nowowarpieńskim – mówił podczas podpisywania umowy na dotację Ireneusz Żamojcin, inwestor (na zdjęciu z lewej). – Ta lokalizacja właściwie zdecydowała o podjęciu ryzyka remontu tego pałacu. Był on w tragicznym stanie. To była strażnica WOP. Przywracamy dawny wygląd. Niestety, wiemy jak wyglądał tylko od zewnątrz, ze środka nie ma nic, tylko fragmenty dekoracji, które istniały tam wcześniej. Pałac jest neorenesansowy, przez co same materiały muszą być oryginalne. Położyliśmy łupek na dachu i jakoś zaczyna to wyglądać, mimo trudności, jakie nas spotykają. Wcześniej było to kryte właśnie łupkiem, później wojsko zmieniło na blachy i nowoczesne materiały. Chcemy wykorzystać głównie atuty lokalizacji, czyli jezioro i bliskie sąsiedztwo Puszczy Wkrzańskiej.

One Thought to “Zabytkowy pałac w Karsznie z dotacją na rekonstrukcję”

  1. Anonim

    Kim jest ten tajemniczy inwestor i jakie bedzie przeznaczenie remontowanego, z udzialem srodkow publicznych, palacu w Karsznie

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.