Za darmo pociąg, autobus, tramwaj i… rower miejski

wyłączony kasownik
fot. archiwum

W piątek, 22 września, przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji będzie można jeździć za darmo środkami komunikacji publicznej – nie tylko autobusami i tramwajami, ale również niektórymi pociągami czy miejskimi rowerami. W dwóch ostatnich przypadkach są jednak ograniczenia.

Przez cały dzień darmowa będzie komunikacja organizowana przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Zwolnieni z opłat za przejazdy będą wszyscy pasażerowie.

– W pojazdach komunikacji miejskiej zostaną zablokowane kasowniki oraz biletomaty – informuje Marta Kwiecień- Zwierzyńska z ZDiTM.

Bezpłatnie będzie można skorzystać też ze szczecińskiego roweru miejskiego – ale tylko przez określony czas. Posiadacze aktywnego konta BikeS dostaną 60 minut gratis. Dotyczy to także osób z wykupionym abonamentem. Bonus jest ważny przez całą dobę.

W piątek (22 września) za darmo można także pojeździć pociągami regionalnymi (uruchamianymi przez POLREGIO – czyli nie tylko wewnątrz województwa, ale także np. do Poznania, Zielonej Góry czy Trójmiasta). Nie będzie to jednak dostępne dla każdego, a tylko dla posiadaczy samochodów. Aby skorzystać z tej możliwości, będzie trzeba pokazać dowód rejestracyjny. Z jednym dokumentem mogą podróżować dwie osoby.

Europejski Dzień Bez Samochodu jest częścią Europejskiego Tygodnia Mobilności. To inicjatywa Komisji Europejskiej, zapoczątkowana w 2002 roku jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Akcja ma zachęcać mieszkańców Europy do zmiany niekorzystnych dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego przyzwyczajeń oraz do wyboru alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: jazdy na rowerze, korzystania z transportu publicznego (tramwaj, autobus, pociąg) lub carpoolingu (współdzielenia samochodu).

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.