Za darmo pojadą wszyscy uczniowie?

kasownik w autobusie SPPK

Policcy uczniowie podstawówek będą jeździć komunikacją miejską za darmo. Ale prawdopodobnie dołączą do nich gimnazjaliści, a nawet… licealiści.

Po dzisiejszej (28 sierpnia) sesji polickiej rady miejskiej wiadomo już, że uczniowie podstawówek z Polic pojadą tramwajami i autobusami za darmo. I to już od początku września. Muszą tylko zaopatrzyć się w Szczecińską Kartę Aglomeracyjną z zakodowaną odpowiednią informacją.

W Szczecinie za to dzisiaj radni zdecydowali, że do grupy tak uprzywilejowanych dołączą nie tylko uczniowie gimnazjów, ale też liceów czy techników. To może oznaczać, że niebawem takie rozszerzenie będzie dotyczyło także mieszkańców Polic – uczniów szkół ponadpodstawowych.

Nikt się tego nie spodziewał. W Policach radni spokojnie przegłosowali uchwałę o przystąpieniu gminy do programu darmowych przejazdów dla uczniów podstawówek z terenu Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Projekt nawet nie wskazywał ani przewidywanych kosztów, ani szacunkowej liczby uprawnionych do tego rodzaju ulg.

W Szczecinie na nadzwyczajnej sesji miał być głosowany projekt przewidujący rozszerzenie uprawnionych do bezpłatnych przejazdów o uczniów ostatnich klas gimnazjów (są one wygaszane, ale takie szkoły jeszcze istnieją i mają uczniów – formalnie nie są oni uczniami szkół podstawowych, więc darmowe przejazdy im nie przysługiwały – red.).

Jeśli szczecińska rada miasta podejmie uchwałę o poszerzeniu uprawnień do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską o uczniów trzecich klas gimnazjów, to będzie to dotyczyło także mieszkańców Polic – zaznaczył na sesji radny Grzegorz Ufniarz.

Ale radni w Szczecinie poszli dalej. Jak donoszą szczecińskie media – przegłosowali rozszerzenie grupy uprawnionych do darmowych przejazdów także o uczniów szkół ponadpodstawowych (liceów, techników). Jeśli ta uchwała się utrzyma, to należy się spodziewać podobnych uprawnień także dla tej grupy mieszkańców Polic.

Uzasadnienie powinno być podobne do tego, jakie radni usłyszeli we wtorek przy przedstawianiu projektu uchwały o nadaniu uprawnień uczniom szkół podstawowych zamieszkujących na terenie gminy Police.

Wydaje się to niesprawiedliwe, że dzieci ze Szczecina jeżdżą za darmo tymi samymi środkami komunikacji, co dzieci z Polic, które za to muszą płacić – mówiła podczas sesji Iwona Kochman, naczelniczka Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Policach. – Dlatego przystąpienie do tego projektu jest bardzo zasadne.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.