Zakaz kąpieli w Odrze. Wędkować też nie wolno

fot. archiwum

Wojewoda zachodniopomorski zakazał korzystania z wód Odry – do 18 sierpnia. Kilka godzin wcześniej zarząd województwa zabronił wędkowania na Odrze i Jeziorze Portowym – do 30 września. Oba zakazy są wynikiem zanieczyszczenia rzeki.

Decyzja wojewody Zbigniewa Boguckiego obejmuje Odrę na terenie województwa oraz zbiorniki wodne, przez które ona przepływa. Czyli dotyczy też Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej wraz z łączącymi je kanałami. Zakaz został wprowadzony do 18 sierpnia włącznie. Wszedł w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego (12 sierpnia 2022 r. o godz. 17:12).

– Zakaz dotyczy spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów ryb, spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami rzeki – informuje Michał Ruczyński, rzecznik prasowy wojewody. – Nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych, żeglugi i dezaktywacji narzędzi pułapkowych, żaków i wontonów.

Od soboty, 13 sierpnia, do 30 września obowiązuje natomiast całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb na całym zachodniopomorskim odcinku Odry (obwody rybackie nr 3, 4 i 5) oraz na Jeziorze Portowym. Taką uchwałę, w trybie pilnym, podjął 12 sierpnia Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.

– W obliczu katastrofy ekologicznej na Odrze, w dbałości o życie i zdrowie wędkarzy i ich rodzin, wydajemy całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Apelujemy także do mieszkańców regionu o szczególną ostrożność, o niewchodzenie do rzeki.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.