Kajak Aleksandra Doby eksponatem Morskiego Centrum Nauki

Na zdjęciu: Marszałek województwa Olgierd Geblewicz (z lewej) i dyrektor MCN Witold Jabłoński przy kajaku Aleksandra Doby

Kajak, którym Aleksander Doba trzykrotnie przepłynął Atlantyk, trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Na stanowisku poświęconym wielkiemu podróżnikowi z Polic będzie można też obejrzeć projekcję multimedialną. A do soboty (13 sierpnia) kajak Aleksandra Doby można oglądać na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

– Idea Morskiego Centrum Nauki wyrosła z idei muzeum morskiego – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Taka była pierwotna koncepcja, która ewaluowała w stronę nowoczesnego ośrodka. Zapewniałem wtedy, że w MCN nie zabraknie akcentów, które będą świadczyły o morskiej historii Szczecina. Niewątpliwie ten kajak jest jednym z nich.

– Aleksander Doba rozsławił Szczecin, Police, Pomorze Zachodnie na cały świat – powiedział dyrektor MCN Witold Jabłoński. – Ofert zakupu jego kajaka było kilka, natomiast małżonka podróżnika była zdeterminowana do tego, aby został on w Szczecinie. W najbliższym czasie będzie montowany w Morskim Centrum Nauki.

Kajak „Olo” ma 7 metrów długości, 1 metr szerokości i waży 750 kg. Został wykonany z włókna węglowego, a zbudowano go w Szczecinie w stoczni Andrzeja Armińskiego. Zaprojektowany został według wskazówek samego podróżnika przez Rafała Głodka, Michała Klimka i Radosława Zygmunta.

Jednostkę wyposażono w urządzenia potrzebne do przeżycia, takie jak: odsalarka, panel słoneczny, akumulator, instalacja wody słodkiej. Bezpieczeństwo zapewniały dwie komory wypornościowe, podział na przedziały wodoszczelne oraz pałąki zapobiegające obróceniu kajaka do góry dnem. Schronienie można było znaleźć w niewielkiej dziobowej kabinie zamykanej wodoszczelnym lukiem. Łączność ze światem zapewniał telefon satelitarny.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.