ZUS wyrówna zasiłek. Tym, co stracili przez tarczę antykryzysową

szyld ZUS w Szczecinie

Pracownicy, którym w trakcie pobierania zasiłku (z tytułu opieki nad dzieckiem, macierzyńskiego lub z powodu choroby) pracodawca wprowadził gorsze warunki zatrudnienia w związku z tarczą antykryzysową, mogą się ubiegać o wyrównanie świadczeń.

– W trakcie pandemii wielu pracowników pobierało zasiłki za opiekę nad dziećmi lub chorobowe – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – W tym samym czasie pracodawcy korzystali z rozwiązań tarczy antykryzysowej. Na przykład zmniejszali pracownikom wymiar etatu, co zmieniało ich wynagrodzenie. A niższe pensje to automatycznie niższe zasiłki: opiekuńcze, chorobowe i macierzyńskie. Te zasiłki można teraz przeliczyć.

W październiku bowiem weszły w życie przepisy, które naprawiają tę sytuację. Niższe zasiłki, ustalone na podstawie wynagrodzenia obniżonego z powodu COVID-19 , można teraz na nowo przeliczyć w oparciu o wynagrodzenie, które było ustalone przed zmianą czasu pracy.

– Świadczenie będzie policzone tak, jak wcześniejsze, sprzed zmniejszenia etatu – dodaje rzecznik. – Dotyczy to osób, którym pracodawca zgodnie z tarczą antykryzysową obniżył wymiar czasu pracy lub wprowadził mniej korzystne warunki zatrudnienia w czasie pobierania zasiłku. Przeliczenie jest możliwe, jeśli między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo gdy była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.

Żeby otrzymać wyrównanie świadczenia, trzeba złożyć wniosek u płatnika zasiłku. Jeśli wypłaca go pracodawca, to jemu należy przekazać wniosek. Pozostałe osoby dostarczają go do ZUS.

– Nie ma sformalizowanego wzoru – podpowiada rzecznik. – Wystarczy napisać prośbę o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, który był mniejszy z powodu obniżonego wymiaru czasu pracy. Jeżeli wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, to wniosek można przesłać przez Internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Na stronie www.zus.pl jest instrukcja, jak to zrobić przy pomocy formularza ZAS-58.

ZUS poprosi pracodawcę o potwierdzenie, że zmniejszono etat na podstawie ustawy o COVID-19.

Wniosek można także złożyć u swojego pracodawcy, który powinien jak najszybciej przekazać go do ZUS. Razem z informacją, że obniżenie etatu było z powodu pandemii. Pracodawca może również skorzystać z formularza ZAS-58 na PUE ZUS, dołączając do niego skan wniosku.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.