We wrześniu mają ruszyć bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt w wieku 12 lat z województwa zachodniopomorskiego. Mają chronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Skorzystać z nich będzie mogło ponad 5,3 tys. mieszkanek województwa zachodniopomorskiego. Prowadzone też będą działania edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej.
Edukacja i profilaktyka
– Niestety w Polsce zbyt często proces leczenia rozpoczyna się w momencie, kiedy dostajemy diagnozę, czasami spóźnioną diagnozę. To jest na pewno taki stan rzeczy, który musimy zmienić. Musimy edukować społeczeństwo, aby dbało o siebie, musimy tworzyć określone programy badań przesiewowych, które będą pozwalały wcześnie wychwytywać przypadki zachorowań, wreszcie musimy prowadzić działania profilaktyczne – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Czynnikiem niezbędnym do rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który przenoszony jest drogą płciową i często występuje u młodych osób. HPV zazwyczaj zwalczane są przez układ immunologiczny, jednak gdy w organizmie utrzymują się HPV o wysokim potencjale rakotwórczym, mogą prowadzić do rozwoju nieprawidłowych komórek w obrębie szyjki macicy, które określa się jako zmiany przedrakowe. Zmiany te po wielu latach mogą się przekształcić w raka.
– Program profilaktyczny szczepień przeciwko HPV to program, który ma zapobiegać występowaniu raka szyjki macicy. Zakażenie wirusem HPV jest powszechne i zaczyna się od inicjacji seksualnej, jeżeli osoba zakażona przekaże wirusa. Z tym wirusem się nie rodzimy, nim się zakażamy. Za odkrycie tego związku przewlekłego zakażenia wirusem HPV z rakiem szyjki macicy przyznano Nagrodę Nobla w 2008 roku, czyli jest to bardzo ugruntowane naukowo. Generalnie ten program jest po to, aby po pierwsze zaszczepić młode dziewczynki, które przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej nie mają zakażenia, i aby zabezpieczyć je przed zakażeniem. A po drugie – prowadzić przy tym edukację – mówi dr n. med. Wiesława Fabian z NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej W. Fabian Sp. J., która będzie odpowiadała za szczepienia w subregionie szczecińskim, obejmującym również powiat policki.
Rak szyjki macicy stanowi duży problem onkologiczny, nie tylko w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby szczepienia przeciwko HPV były wprowadzone dla osób w wieku 9–14 lat. W Polsce są one zalecane, to znaczy, że nie są refundowane ze środków ministerialnych.
Szczepienia od września
Dzięki unijnemu wsparciu dwudawkowe szczepienia zaplanowano w całym regionie. Za ich przeprowadzenie odpowiadać będą dwa podmioty wybrane w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Ze szczepień skorzystają dziewczynki z województwa zachodniopomorskiego, które w latach 2021-2022 rocznikowo osiągną 12 lat. Łączna liczba dziewcząt objętych szczepieniami to 5377 (to 30% tej populacji). Przed zaszczepieniem zostanie przeprowadzona kwalifikacja lekarska.
Szczepienia realizowane będą zgodnie z podziałem na subregiony: szczeciński, koszaliński, stargardzki i szczecinecki. Powiat policki jest w subregionie szczecińskim (w nim ze szczepień będzie mogło skorzystać 2178 dziewczynek). Za szczepienia dla subregionu szczecińskiego odpowiadać będzie NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej W. Fabian Sp. J. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsza dawka podawana będzie od września do grudnia 2021 r., a druga od marca do czerwca 2022 r. Informacja o programie trafi do szkół podstawowych 1 września, a pełna lista placówek, w których można się zaszczepić, zostanie zamieszczona na stronie internetowej realizatora projektu. Uruchomiony już został specjalny numer telefonu, pod którym udzielane są informacje na temat tych szczepień – tel. 518 636 205.
Terminy dla subregionów koszalińskiego, stargardzkiego i szczecineckiego są ustalane. Odpowiadać za nie będzie Indywidualna Praktyka Lekarska Wiesława Pudzianowska.
***
Na podstawie materiałów z Biura Prasowego Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego