Po czterdziestce lepiej się sprawdzić. Te badania są za darmo

Te badania można zrobić za darmo, a skierowanie na nie dostać nawet bez wychodzenia z domu, po wypełnieniu ankiety. Później wystarczy się zarejestrować w dowolnie wybranej placówce — z listy dostępnej na stronie Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. Niestety nie znajdziemy na niej placówek z Polic, ale np. w Szczecinie jest ich ponad 30. Chodzi o program „Profilaktyka 40 Plus”. Na pewno potrwa do końca czerwca, ale Ministerstwo Zdrowia, zamierza go przedłużyć do końca tego roku.

I uwaga, jeśli ktoś już skorzystał z tego programu, może to zrobić ponownie — jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy. Drugie skierowanie jest generowane z systemu automatycznie (w ciągu siedmiu dni) na ten sam zakres badań, co poprzednio. Nie trzeba ponownie wypełniać ankiety. 

Program „Profilaktyka 40 Plus” pozwala bezpłatnie wykonać pakiet badań ułatwiających rozpoznanie chorób. Jeśli wyniki któregoś są niepokojące, lekarz może skierować pacjenta na diagnostykę poszerzoną lub na konsultację do innych lekarzy specjalistów np.: onkologa, diabetologa, reumatologa czy kardiologa.

Celem programu jest wczesne wykrycie chorób układu krążenia oraz nowotworowych, które należą do najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów Polaków. A właśnie u osób po czterdziestce znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy. Mogą się również zaostrzyć choroby przewlekłe, w tym: układu krążenia, pokarmowego, odpornościowego, hormonalnego, moczowego, a także choroby skóry i tarczycy oraz choroby układu oddechowego.

W ramach programu, w zależności od wskazań wynikających z ankiety, wykonywane są: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP; poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn obejmuje dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty: PSA. Jest w nim także: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Aby otrzymać skierowanie na badania podstawowe, należy wypełnić ankietę. Można to zrobić samodzielnie — na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP); dzwoniąc na infolinię 800 100 101 (działa  w godz. 8-18);  w przychodni POZ, która uczestniczy w programie lub w aplikacji mojeIKP. Tak będzie do końca czerwca, później — jak już zapadną decyzje o przedłużeniu programu — mogą nastąpić pewne zmiany (dotyczące np. możliwości wypełnienia ankiety przez infolinię). Na podstawie e-skierowania można się zarejestrować na badania w dowolnie wybranej placówce. Można to zrobić na IKP lub bezpośrednio, dzwoniąc do realizatora programu. Na badania należy zabrać dowód osobisty.

W województwie zachodniopomorskim program realizuje 89 pracowni diagnostycznych. W części szczecińskiej województwa najwięcej wykonawców jest w Szczecinie (32); w Stargardzie (3),  po 2 podmioty w Bezrzeczu, Goleniowie, Gryfinie, Nowogardzie i Świnoujściu. Po jednym w Mierzynie, Załomiu, Pyrzycach, Choszcznie,  Gryficach, Kamieniu Pomorskim i Dębnie.

Wykaz teleadresowy realizatorów programu publikowany jest na stronie internetowej ZOW NFZ w aktualnościach Dla Pacjenta.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.