Będą ulgi za śmieci. Nie wiadomo jakie

komisja budżetu obraduje
Będą ulgi w opłatach za śmieci – zapewniają policcy urzędnicy. Ale nie wiadomo jeszcze, dla kogo i jak duże. Za to radni Prawa i Sprawiedliwości już zapowiadają, że zawnioskują o zdjęcie z porządku obrad najbliższej sesji uchwały zmieniającej metodę ustalania opłaty za odbiór odpadów.

Maciej Greinert, zastępca burmistrza Polic, podkreśla, że proponowany nowy system zakłada jego bilansowanie przez co najmniej 2-3 lata. Obecny nie pokrywa kosztów. Szacuje, że opłata od osoby musiałaby wzrosnąć do 21 złotych, żeby osiągnąć podobny efekt. Na razie jednak nie podaje kwot, jakie może wygenerować nowy system.
Nic jeszcze nie wiadomo o ewentualnym systemie ulg dla tych, których zmiana systemu ustalania opłat może finansowo dotknąć najbardziej – głównie osób samotnych. Prace nad nim trwają. I uchwała w sprawie ewentualnych ulg raczej nie trafi pod obrady wraz z tzw. uchwałą śmieciową.
To jest na tyle złożony problem, że możemy nie zdążyć na tę sesjępoinformował Maciej Greinert radnych z komisji budżetu w środę, 20 marca.Jestem w trakcie liczenia tych bonifikat. Będzie na najbliższej sesji na pewno informacja o uldze, ale nie zdążymy przygotować projektu uchwały, bo jeszcze analizujemy to pod kątem prawnym. To nie jest tak proste, jak ulga dla karty dużej rodziny.
Tymczasem radni Prawa i Sprawiedliwości już zapowiedzieli, że będą się domagali zdjęcia z porządku obrad najbliższej sesji projektu uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty.
Wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw, nie tylko wobec wybranej metody ustalania opłaty, ale wobec drastycznej podwyżki tejże opłaty oraz trybu i sposobu jej wprowadzania – czytamy w oświadczeniu zarządu komitetu powiatowego PiS w Policach.W naszej ocenie zaproponowana przez burmistrza metoda ustalania opłaty od gospodarstwa domowego oraz powierzchni lokalu mieszkalnego jest metodą najbardziej niekorzystną dla właścicieli nieruchomości, wysoce niesprawiedliwą oraz nie mającą żadnego odniesienia do faktycznej ilości wytworzonych odpadów przez mieszkańców. Zarówno sama metoda naliczania opłaty, jak i stawki zaproponowane w projekcie uchwały są nie do zaakceptowania, ponieważ będą prowadziły do drastycznych podwyżek opłat, zwłaszcza dla osób samotnych oraz dwuosobowych gospodarstw domowych, gdzie wzrost opłat będzie wynosił ponad 100%. Nasz zdecydowany sprzeciw budzi także tryb wprowadzania tak istotnych i powszechnych zmian dla wszystkich mieszkańców gminy, tryb który nie został poprzedzony żadnymi konsultacjami społecznymi lub jakąkolwiek akcją informacyjną, skierowaną do lokalnej społeczności.
O nowym systemie pisaliśmy tutaj.

 

One Thought to “Będą ulgi za śmieci. Nie wiadomo jakie”

  1. Anonim

    Uważam że kwota 21 zł za odpadki i ich wywóz to nie jest dużo .mi pasuje. Naliczanie od metrażu mieszkania lub ilości zużytej wody to poroniony pomysł.Skoro wzrosły koszta utylizacji odpadów to należy je podwyższyć ale z rozsadkiem a nie tak aby osoby które pracuja i mieszkaja same pokrywały cudze koszta tej wywózki odpadów.Kwota proponowana 57 lub 53 zł.na mieszkanie to wymyslił ktoś bez wyobrażni.przy czym tam gdzie mieszka wiecej osób oni płaciliby dużo mniej.Niech każdy płaci za siebie .

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.