Cukrzyca nie odpoczywa. NFZ podpowie, jak jej zapobiegać i jak z nią sobie radzić

szczeciński oddział NFZ

W czwartek, 27 czerwca, NFZ będzie radził, jak walczyć z cukrzycą i jak jej zapobiegać. Pokaże też aplikacje, które mogą nam w tym pomóc.

27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Tego dnia zachodniopomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza do swojej siedziby (przy ul. Arkońskiej w Szczecinie) na bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi, prelekcje o cukrzycy i sposobach radzenia sobie z tą chorobą, o problemach z cukrzycą kobiet w ciąży.

Organizatorzy zapowiadają także prezentację aplikacji Sweet Pregna – to cyfrowy, bezpłatny poradnik dla kobiet z rozpoznaną cukrzycą ciążową. Możliwości aplikacji (liczenie kalorii, układanie własnej diety, wybór i pokaz ćwiczeń dla kobiet w ciąży) będą przedstawiane o godz. 11:30 i 13:30 w sali konferencyjnej.

Badania poziomu cukru we krwi będą zaś wykonywane w godz. 9:00-14:00 – w sali obsługi, przez studentów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny.

Na godz. 11:45 zaplanowano spotkanie z dr n. med. Martą Kuczak-Wójtowicz – lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii, diabetologii, kierującą Oddziałem Chorób Wewnętrznych w szpitalu „Zdroje”. Odbędzie się w sali konferencyjnej. Doktor powie o cukrzycy ciążowej: co to jest, jak ją rozpoznać, czy można coś zrobić, by jej zapobiec. Przedstawi zalecenia uniwersalne i szczególne – dla kobiet z już rozpoznaną cukrzycą.

O godz. 12:30 w sali konferencyjnej rozpocznie się otwarte spotkanie z konsultantką wojewódzką w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego – Iwoną Trzepiałowską z Poradni Diabetologicznej w NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej W. Fabian. Potrwa do godz. 13:15. Tematem prelekcji będzie: Cukrzyca nie boli, ale… jak żyć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, jak rozpoznać pierwsze objawy.

Tego dnia zachodniopomorski oddział NFZ będzie także promował portal z bezpłatnymi dietami, bo wakacje to dobry czas, by zacząć zdrowo się odżywiać, a jeśli trzeba – trochę schudnąć. Zainteresowane osoby powinny odwiedzić salę obsługi w godz. 9:00-14:00.

Pokażemy, jak korzystać z zasad zdrowego odżywiania i właściwej, zrównoważonej diety, na przykładzie portalu Akademii NFZ www.diety.gov.pl – zapowiadają organizatorzy. – Są tu propozycje jadłospisu na 28 dni, wybór zamienników produktów, lista zakupów. W tym dniu można będzie otrzymać wydruk diety od NFZ na cały tydzień.

Ponadto dostępne będą ulotki „Gdzie się leczyć” – z wykazem poradni diabetologicznych zakontraktowanych przez NFZ.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.