Darmowe przejazdy krok po kroku

autobus komunikacji miejskiej Police - Szczecin

Szczecińską komunikacją miejską za darmo mogą jeździć przedszkolaki, a we wrześniu dołączą do nich uczniowie polickich podstawówek i gimnazjaliści. Wyjaśniamy, co i jak trzeba załatwić, żeby dzieci mogły z tego prawa korzystać.

Darmowe przejazdy przysługują polickim uczniom podstawówek (od 1 września) oraz szkół ponadpodstawowych, w tym gimnazjów (od 3 września). Innych gmin powiatu polickiego na razie to nie dotyczy*. Może się to zmienić w kolejnych miesiącach – wtedy o tym poinformujemy.

Przypominamy, że sama legitymacja szkolna nie upoważnia do darmowego przejazdu!

Aby jeździć za darmo, uczeń musi mieć kartę SKA lub SKR z zakodowanym w kasie ZDiTM uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów. Taką kartę wyrabia się na wniosek rodzica lub opiekuna prawnego.

Ważne! Ci, którzy już mają ulgowe bilety na podstawie SKR, nie muszą się spieszyć. Nowe uprawnienia dostaną bowiem dopiero od momentu, gdy poprzednie stracą ważność.

Kodowanie uprawnienia do bezpłatnych przejazdów następuje na podstawie legitymacji szkolnej. Później, jeśli dziecko ma kartę z zakodowanymi darmowymi przejazdami, nie musi wozić ze sobą legitymacji. Wystarczy ta karta.

Uwaga! Ważność uprawnień jest taka jak ważność legitymacji. To oznacza, że jeśli zgłosimy się z legitymacją z roku szkolnego 2017/2018, dostaniemy darmowe przejazdy tylko do 30 września 2018 r.

Aby dostać kartę SKR, trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminy (link do opisu procedury). Natomiast SKA dostaniemy zazwyczaj od ręki w tych kasach ZDiTM, w których można też zakodować uprawnienia do darmowych przejazdów (potrzebne będzie zdjęcie dziecka). Oto ich lista:

  • Police – ul. Bankowa (wejście od ul. PCK)
  • Szczecin – Brama Portowa
  • Szczecin – Turzyn
  • Szczecin – Klonowica
  • Szczecin – Kołłątaja
  • Szczecin – pl. Rodła
  • Szczecin – Słoneczne pętla
  • Szczecin – Turkusowa pętla

Wnioski o wyrobienie nowej karty można również składać w innych kasach biletowych ZDiTM. Wtedy jednak na odbiór trzeba będzie czekać kilka dni

Uprawnienia do darmowych przejazdów są kodowane na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Obowiązują do 30 września tego roku kalendarzowego, na który jest podbita legitymacja,

PAMIĘTAJ: uprawnienie do bezpłatnych przejazdów dotyczy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i gimnazjów, którzy mieszkają na terenie Szczecina lub gminy, która zawarła ze Szczecinem porozumienie w tej sprawie. Adres szkoły nie ma znaczenia (np. może być to szkoła która znajduje się w Poznaniu). Jest nadawane do 30 września roku kalendarzowego na który podbita jest legitymacja. Dziecko mające kartę z uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów może nie mieć przy sobie legitymacji szkolnej.

* Zgodnie z uchwałą szczecińskiej rady miejskiej nr XXXVII/1083/18 dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej (ale nie później niż do 30 września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 8 lat) mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka ( np. książeczka zdrowia dziecka, dowód osobisty itp.) Z tego uprawnienia mogą korzystać wszystkie dzieci bez względu na miejsce zamieszkania. W tym przypadku nie potrzeba żadnych kart.

One Thought to “Darmowe przejazdy krok po kroku”

  1. […] Uwaga! Ta informacja jest już przestarzała. Sytuacja się zmieniła. Tu znajdziesz aktualny opis. […]

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.