Dla zdrowia i bezpieczeństwa. Podpowiadali specjaliści

Na zdjęciu: ratownicy WOPR pokazywali m.in., jak postępować w razie zachłyśnięcia.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wrócił do kalendarza imprez Powiatowy Festyn Rodzinny „Z rodziną po zdrowie”. Frekwencja pokazała, że policzanie czekali na to wydarzenie. Przyszły całe rodziny i to nie tylko po zabawę, ale też po informacje, jak zadbać o zdrowie, bezpieczeństwo, dobrą formę… Także w kontekście nadchodzącego lata.

Podczas imprezy można było skorzystać z wiedzy wielu specjalistów właśnie z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa, aktywności ruchowej. I uczestnicy dość chętnie to robili.

– Lubimy ten festyn, bo do naszego punktu przychodzą nie tylko dzieci, ale cała rodziny – mówi Agnieszka Skrzypska, wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Policach. – Dzieci lubią się tutaj pobawić, ale na pewno też coś zapamiętują. Uczę już kilka lat, po tych kilku latach przychodzi to samo dziecko i się okazuje, że coś pamięta z poprzedniego spotkania. A przy okazji i rodzic się przełamie, przećwiczy czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

Do stanowiska WOPR podchodziły też osoby z konkretnymi pytaniami, prośbami o porady.

– Jest dużo pytań od rodziców, jak z dzieckiem postępować w razie np. zachłyśnięcia – mówiła podczas festynu Agnieszka Skrzypska. – A także o postępowanie w razie przegrzania go na plaży i o to, co ze sobą zabrać na plażę.

Ratownicy WOPR odpowiadali, instruowali, pokazywali, pozwalali samodzielnie przećwiczyć… I cały czas „przemycali” cenne podpowiedzi.

– Że na plaży nie wolno dziecka spuszczać z oka, że ratownicy nie są w stanie pilnować wszystkich dzieci – podkreśla ratownik. – To właśnie rodzice są odpowiedzialni za dziecko. Trzeba też zadbać, żeby ono było chronione przed nadmiernym działaniem słońca. Powinno mieć nakrycie głowy, być wysmarowane odpowiednim kremem z filtrem. Przegrzanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Ratownicy przy tej okazji przypominają też, że na kąpielisku należy się stosować do ich poleceń. Pamiętać, że czerwona flaga oznacza zakaz wchodzenia do wody. Jeśli powiewa, znaczy, że jest powód.

– Można podejść do stanowiska ratowniczego i o ten powód zapytać, ale nie wchodzić do wody – mówi Agnieszka Skrzypska. – Jak jest biała flaga, to zachęcamy do pływania, brodzenia w wodzie. Jednak wszystko na miarę swoich możliwości i umiejętności.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.