Dom Seniora w Podgrodziu z opóźnieniem

domek w Podgrodziu

Budynki w Podgrodziu nie spełniają wymogów przeciwpożarowych stawianych placówkom opieki dla osób starszych. Trzeba je dostosować. Dlatego Dom Seniora powstanie tam później niż zakładano.

Przypomnijmy, że Podgrodzki Dom Seniora miał działać już od grudnia minionego roku. Tak się nie stało. Jak wszystko dobrze pójdzie, to może tę działalność będzie tam można uruchomić w kwietniu.

W dalszym ciągu trwa organizacja Podgrodzkiego Domu Seniora – przyznają urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Policach. – Temat jest o tyle trudny, że zakładano, że nie będzie konieczna zmiana funkcji obiektu. Okazuje się, że jest konieczna i w związku z brakiem uchwalonego planu zagospodarowania trzeba było wystąpić do burmistrza Nowego Warpna o decyzję o warunkach zabudowy. Procedura trwała ponad 2 miesiące. Ponadto okazało się, że budynki w Podgrodziu mają klasyfikację straży pożarnej jako „ZL III”, a obiekty świadczące usługi w zakresie opieki nad seniorami powinny mieć „ZL II”.

Ta zmiana klasyfikacji pociąga konieczność wykonania określonych prac budowlanych i tym samym poniesienie dodatkowych kosztów.

Dla domu seniora są wyższe wymagania dotyczące standardów bezpieczeństwa – przyznaje Ryszard Budzisz ze Stowarzyszenia „Złoty Wiek”, które organizuje Dom Seniora w Podgrodziu. – Żeby spełnić te wymogi bezpieczeństwa, musimy m.in. wstawić drzwi o odpowiedniej odporności ogniowej, obudować klatki schodowe płytą ognioodporną i przy każdym budynku zamontować wyłącznik prądu. Szacujemy, że to dostosowanie to dodatkowy koszt rzędu 50-70 tys. złotych. Ale nasza organizacja dysponuje potrzebnymi środkami.

Organizatorzy Podgrodzkiego Domu Seniora przewidują, że placówkę będzie można uruchomić w kwietniu tego roku. Na początku miejsce w niej znajdą 24 osoby. Zamieszkają w trzech domkach. Ale są już plany rozwinięcia tej działalności.

Zamierzamy się starać o środki unijne na stworzenie w Podgrodziu mieszkań chronionych dla seniorów – dodaje Ryszard Budzisz. – Powstałyby w dwóch domkach, dla 12 osób.

Mieszkania chronione to forma wsparcia dla osób bardziej samodzielnych, które nie wymagają całodobowej opieki i pielęgnacji, ale mają – w razie potrzeby – na miejscu wsparcie opiekuna lub pielęgniarki. W Podgrodziu mogłyby też korzystać z gotowych posiłków, podawanych w stołówce.

Organizacja nie ma w umowie z powiatem ustalonego terminu na uruchomienie działalności. Cały czas jednak musi płacić za dzierżawę (1700 złotych miesięcznie) i za media.

Na uruchomienie Domu Seniora w Podgrodziu czekają już potencjalni podopieczni.

Mamy chętnych – przyznaje Ryszard Budzisz. – To głównie mieszkańcy Szczecina.

Koszt pobytu w tej powstającej placówce stowarzyszenie określa na 3 tys. zł miesięcznie.

2 Thoughts to “Dom Seniora w Podgrodziu z opóźnieniem”

  1. Anonim

    Co słychać teraz 10 lipca 2021

  2. Anonim

    Co slychac w lipcu 2020 r w Podgrodzkim Domu Seniora ?

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.