Karetka dla Polic

ratownik medyczny w karetce pogotowia

Nową karetkę dostało pogotowie ratunkowe w Policach. Zastąpi tę najbardziej wysłużoną. Cały powiat policki obsługują tylko dwie. Muszą być w pełni sprawne. Jeden taki ambulans z wyposażeniem kosztuje ponad pół miliona złotych.

Mamy możliwość teletransmisji, czyli przesłania zapisu ekg pacjenta bezpośrednio na oddział kardiologicznymówi Kamil Kłos, ratownik medyczny w polickiej stacji pogotowia.Lekarz ma możliwość oceny takiego wyniku badania i podjęcia decyzji, czy to on będzie na tego pacjenta czekał, czy też pacjent może trafić do najbliższego szpitala powiatowego. Dzięki temu pacjent szybciej trafi tam, gdzie powinien. W tej karetce jest także urządzenie do masażu klatki piersiowej: autopuls. To taka deska, na której się kładzie pacjenta i przypina specjalnym pasem. Ratownik, który masuje klatkę piersiową, męczy się i po pewnym czasie jakość tego masażu spada. A tutaj jest maszyna, która za każdym razem jednakowo uciska klatkę piersiową. Można powiedzieć, że to dla nas dodatkowe ręce do pracy.

W Policach na stałe stacjonują dwie karetki. To zespoły podstawowe, bez lekarza.

W takim zespole jest dwóch ratowników i przynajmniej jeden z nich ma uprawnienia do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanegotłumaczy ratownik.

Podobne karetki trafią do 10 powiatów w województwie zachodniopomorskim. Ta policka jest już na miejscu.

Ambulanse kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

– Każdy z naszych ambulansów przejeżdża w ciągu miesiąca po kilka tysięcy kilometrówmówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie.Musimy je systematycznie wymieniać, żeby nasze zespoły ratownicze mogły pracować na najwyższym poziomie.

Nowa karetka dla Polic to Mercedes-Benz Sprinter 319 CDI. Wewnątrz znajduje się wysokiej klasy sprzęt medyczny, m.in: defibrylator z możliwością teletransmisji zapisu EKG, urządzenie, respirator, reduktor, pompa infuzyjna, nosze podbierające, deska ortopedyczna, krzesełko transportowe, program lokalizacji ambulansu. Koszt takiego auta to ponad 560 tys. zł.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.