W powiecie polickim jest już dziesięć działających punktów szczepień przeciw COVID-19. W najbliższych dniach może dojść jedenasty – bo już tylko na dostawy szczepionek czeka punkt zorganizowany przez gminę Police przy ul. Piaskowej. W środę, jak informowaliśmy, szczepić zaczął ten w budynku szpitala przy ul. Siedleckiej w Policach. Punkty są blisko, mają wolne terminy, trzeba tylko chcieć skorzystać… W czwartek (13 maja) w Policach do szczepień publicznie zachęcali: wojewoda, dyrektor szpitala oraz starosta policki.
Nie tylko dla siebie
W czwartek (13 maja) punkt szczepień powszechnych w budynku polickiego szpitala odwiedził wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. I podczas tej wizyty przede wszystkim apelował do mieszkańców powiatu (i nie tylko), żeby się szczepili. Przekonywał, że warto to zrobić nie tylko dla indywidualnych korzyści – uwolnienia się od strachu przed chorobą, która może mieć bardzo poważne konsekwencje – ale też dla innych.
– Prosiłbym, abyśmy jako mieszkańcy powiatu, regionu, Polski pomyśleli też o naszych dziadkach, rodzicach, osobach starszych, z chorobami przewlekłymi, o naszych znajomych, rodzinach, a także o tych, których spotykamy bardzo przypadkowo: na ulicy, w środkach komunikacji czy w sklepie. Bo my możemy ten proces chorobowy przejść wręcz bezobjawowo, ale możemy zarazić kogoś w sposób śmiertelny – apelował wojewoda.
Dodawał też, że choć spada liczba zachorowań oraz liczba zajętych respiratorów w szpitalach, to nie oznacza, że już wygraliśmy z koronawirusem.
– Wszystko jest jeszcze przed nami – zaznaczył wojewoda. – Naszym orężem, argumentem w tej walce, są właśnie szczepienia. W powiecie polickim tych możliwości zaszczepienia się jest naprawdę dużo, teraz funkcjonuje w nim 10 punktów szczepień. Docelowo będzie 11, jeżeli dojdzie ten punkt szczepień powszechnych tworzony w porozumieniu z gminą Police. Jest jeszcze bliskość Szczecina, gdzie chociażby w hali Netto Arena można się tak naprawdę z dnia na dzień zaszczepić. Dzisiaj na nic nie musimy czekać. Każdy dzień zwłoki może spowodować, że sami zachorujemy, że kogoś zarazimy. Dlatego bardzo gorąco apeluję do wszystkich dorosłych mieszkańców o szczepienia. Być może niedługo będzie szczepione także młodsze pokolenie. Ale najpierw ta odpowiedzialność spoczywa na nas, dorosłych.
Najskuteczniejsza i najtańsza ochrona
Dyrektor szpitala dr n. med. Konrad Jarosz (SPSK nr 1 – z siedzibą także w Policach) zwracał uwagę, że szczepienia są najtańszym i najskuteczniejszym sposobem walki z pandemią.
– Skoro w służbach medycznych osiągnęliśmy bardzo wysoki, bo ponad 80-procentowy poziom wyszczepialności, to takie samo zadanie trzeba postawić całemu społeczeństwu dorosłemu i już niebawem tej grupie, która jest najbardziej mobilna, czyli nastoletnim osobom – powiedział dyrektor. – Nie chciałbym opowiadać o czarnym obliczu tej pandemii. W tej lokalizacji i w wielu szpitalach szczecińskich doświadczamy na co dzień, że to jest naprawdę bardzo ciężka walka. I jak już ten argument nie przekonuje, to niech przekonają pieniądze: leczenie szpitalne, leczenie respiratorem czy leczenie ECMO – to są najdroższe metody. Najtańsza i najskuteczniejsza jest profilaktyka, czyli szczepienie.
Starosta policki Andrzej Bednarek przyznawał, że po otwarciu punktu szczepień przyszedł czas na promocję właśnie tej formy profilaktyki.
– Pierwszym etapem było otwarcie punktu szczepień – mówił. – A drugim zachęcanie wszystkich, żeby chcieli się szczepić, żeby to szczepienie było czymś oczywistym, bo to pozwoli nam odzyskać normalne życie.