Kolejny etap w szczepieniach. Jest gdzie, trzeba tylko chcieć

Szczepimy się! - zachęcał wojewoda.

W powiecie polickim jest już dziesięć działających punktów szczepień przeciw COVID-19. W najbliższych dniach może dojść jedenasty – bo już tylko na dostawy szczepionek czeka punkt zorganizowany przez gminę Police przy ul. Piaskowej. W środę, jak informowaliśmy, szczepić zaczął ten w budynku szpitala przy ul. Siedleckiej w Policach. Punkty są blisko, mają wolne terminy, trzeba tylko chcieć skorzystać… W czwartek (13 maja) w Policach do szczepień publicznie zachęcali: wojewoda, dyrektor szpitala oraz starosta policki.

Nie tylko dla siebie

W czwartek (13 maja) punkt szczepień powszechnych w budynku polickiego szpitala odwiedził wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. I podczas tej wizyty przede wszystkim apelował do mieszkańców powiatu (i nie tylko), żeby się szczepili. Przekonywał, że warto to zrobić nie tylko dla indywidualnych korzyści – uwolnienia się od strachu przed chorobą, która może mieć bardzo poważne konsekwencje – ale też dla innych.

– Prosiłbym, abyśmy jako mieszkańcy powiatu, regionu, Polski pomyśleli też o naszych dziadkach, rodzicach, osobach starszych, z chorobami przewlekłymi, o naszych znajomych, rodzinach, a także o tych, których spotykamy bardzo przypadkowo: na ulicy, w środkach komunikacji czy w sklepie. Bo my możemy ten proces chorobowy przejść wręcz bezobjawowo, ale możemy zarazić kogoś w sposób śmiertelny – apelował wojewoda.

Dodawał też, że choć spada liczba zachorowań oraz liczba zajętych respiratorów w szpitalach, to nie oznacza, że już wygraliśmy z koronawirusem.

– Wszystko jest jeszcze przed nami – zaznaczył wojewoda. – Naszym orężem, argumentem w tej walce, są właśnie szczepienia. W powiecie polickim tych możliwości zaszczepienia się jest naprawdę dużo, teraz funkcjonuje w nim 10 punktów szczepień. Docelowo będzie 11, jeżeli dojdzie ten punkt szczepień powszechnych tworzony w porozumieniu z gminą Police. Jest jeszcze bliskość Szczecina, gdzie chociażby w hali Netto Arena można się tak naprawdę z dnia na dzień zaszczepić. Dzisiaj na nic nie musimy czekać. Każdy dzień zwłoki może spowodować, że sami zachorujemy, że kogoś zarazimy. Dlatego bardzo gorąco apeluję do wszystkich dorosłych mieszkańców o szczepienia. Być może niedługo będzie szczepione także młodsze pokolenie. Ale najpierw ta odpowiedzialność spoczywa na nas, dorosłych.

Najskuteczniejsza i najtańsza ochrona

Dyrektor szpitala dr n. med. Konrad Jarosz (SPSK nr 1 – z siedzibą także w Policach) zwracał uwagę, że szczepienia są najtańszym i najskuteczniejszym sposobem walki z pandemią.

– Skoro w służbach medycznych osiągnęliśmy bardzo wysoki, bo ponad 80-procentowy poziom wyszczepialności, to takie samo zadanie trzeba postawić całemu społeczeństwu dorosłemu i już niebawem tej grupie, która jest najbardziej mobilna, czyli nastoletnim osobom – powiedział dyrektor. – Nie chciałbym opowiadać o czarnym obliczu tej pandemii. W tej lokalizacji i w wielu szpitalach szczecińskich doświadczamy na co dzień, że to jest naprawdę bardzo ciężka walka. I jak już ten argument nie przekonuje, to niech przekonają pieniądze: leczenie szpitalne, leczenie respiratorem czy leczenie ECMO – to są najdroższe metody. Najtańsza i najskuteczniejsza jest profilaktyka, czyli szczepienie.

Starosta policki Andrzej Bednarek przyznawał, że po otwarciu punktu szczepień przyszedł czas na promocję właśnie tej formy profilaktyki.

– Pierwszym etapem było otwarcie punktu szczepień – mówił. – A drugim zachęcanie wszystkich, żeby chcieli się szczepić, żeby to szczepienie było czymś oczywistym, bo to pozwoli nam odzyskać normalne życie.


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.