W szpitalach ograniczają odwiedziny lub ich w ogóle zakazują

W szpitalach w regionie obowiązują ograniczenia lub zakazy odwiedzin. I to nie tylko z powodu zagrożenia koronawirusem, którego w całym kraju do tej pory nie potwierdzono, ale też z powodu panującej grypy.

Profilaktyczne działania dotyczą też m.in. szkół i przedszkoli. Ministerstwo Edukacji Narodowej, a za nim kuratorzy oświaty i dyrektorzy placówek, apelują np. do rodziców, żeby nie posyłali do szkół i przedszkoli przeziębionych i chorych dzieci.

Jesteś przeziębiony? Nie odwiedzaj

Ograniczenia już od piątku (28 lutego) wprowadził Szpital Kliniczny przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie, którego część funkcjonuje także w Policach – ograniczenie dotyczy placówek w obu lokalizacjach. Tutaj dyrekcja skróciła czas odwiedzin – teraz możliwe są tylko w godz. 15.00 -17.00. Do tego apeluje, żeby osoby z objawami infekcji górnych dróg oddechowych oraz te, które przebywały w rejonie zagrożonym zachorowaniami na koronawirusa, w ogóle zrezygnowały z odwiedzin swoich bliskich w szpitalu. A na oddziałach dziecięcych zaleca odwiedziny wyłącznie 1 osoby.

Pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie (ul. Arkońska i Zdunowo) od soboty (29 lutego) w ogóle nie można odwiedzać.

– Ze względu na panującą grypę, dyrekcja szpitala postanowiła o całkowitym zakazie odwiedzin, w placówce przy ul. Arkońskiej będzie on obowiązywał od godziny 17:00 dnia 29.02.2020r. – poinformował Mateusz Iżakowski, pełniący obowiązki rzecznika tej placówki. – Od rana zakaz ten obowiązuje w szpitalu w Zdunowie.

Zakazy i ograniczenia odwiedzin w szpitalach obowiązują do odwołania.

Nie ma potwierdzonych zachorowań

Rzecznik informuje także, że w piątek do szpitala przy ul. Arkońskiej dotarły wyniki jednego z pacjentów, u którego podejrzewano koronawirusa – były ujemne i pacjent mógł opuścić szpital.

– Obecnie w naszej placówce przebywa czterech pacjentów (1 mężczyzna i 3 kobiety) z podejrzeniem koronawirusa – podaje rzecznik. – Cały czas oczekujemy na wyniki kolejnych dwóch pacjentów, które powinny dotrzeć jeszcze dzisiaj, a następne w niedzielę i poniedziałek. Ostatni pacjent zgłosił się do szpitala w dniu wczorajszym. Obecnie stan wszystkich hospitalizowanych osób z podejrzeniem koronawirusa jest zadowalający. Są one odizolowane i mają profesjonalną opiekę.

[Aktualizacja – red.] O godz. 18:30 (sobota, 29 lutego) rzecznik poinformował o wynikach kolejnych dwóch pacjentów – również ujemnych (czyli nie ma zakażenia koronawirusem).

Aktualne informacje na temat sytuacji związanej z koronawirusem i profilaktyką są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.