Niższe limity, zamknięte dyskoteki, nauka zdalna. Nowe zasady bezpieczeństwa

grafika: Ministerstwo Zdrowia

Rząd zapowiedział zmiany w zasadach bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa – od 15 grudnia w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach. A od 20 grudnia w szkołach.

Od 15 grudnia będą nowe limity osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach. Kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte – wyjątkiem będzie noc sylwestrowa.

Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.

Zmiany obejmą także testowanie na COVID-19. Każda osoba, która przyleci do Polski spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test. Taki obowiązek będą mieć także współdomownicy osoby zakażonej koronawirusem.

Nowe limity osób (od 15 grudnia)

  • transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia
  • restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
  • kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)

Dodatkowo w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Nauka zdalna (od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.)

  • wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie
  • żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian

Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy posiadaczy certyfikatu COVID-19).

Obowiązkowe testy na koronawirusa (od 15 grudnia)

Każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Zaszczepienie nie zwalnia z tego obowiązku.

Obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku.

Źródło: www.gov.pl

One Thought to “Niższe limity, zamknięte dyskoteki, nauka zdalna. Nowe zasady bezpieczeństwa”

  1. Jabol

    Nie moja strata, ja zaoszczędzę.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.