Od 6 maja można ponownie otwierać żłobki i przedszkola

Od 6 maja będą mogły być otwierane żłobki i przedszkola. Od 4 maja – hotele i miejsca noclegowe. Od tego dnia znowu mogą działać sklepy w galeriach handlowych. Ruszy rehabilitacja. Możliwe będzie odwiedzanie muzeów i korzystanie z bibliotek.

– Czasami przyspieszamy znoszenie obostrzeń, czasami może być konieczny krok wstecz – zastrzegł premier Mateusz Morawiecki. – Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet na centymetr nie luzujemy zasad sanitarnych, nie odpuszczamy zasad dystansu społecznego, obowiązek zachowania 2 metrów odstępu w przestrzeni publicznej cały czas istnieje.

Już 6 maja będą mogły być uruchamiane żłobki i przedszkola.

– Będą funkcjonowały w nowym systemie sanitarnym – poinformował premier. – Decyzję o ich otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach.

Dla tych, którzy nie będą mogli oddać dziecka do żłobka lub przedszkola, wciąż będzie zasiłek opiekuńczy.

Wcześniej, bo 4 maja, będą mogły ruszyć hotele i miejsca noclegowe.

– Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki – tłumaczy premier. – Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności.

Od 4 maja zostaną otwarte sklepy w centrach handlowych, w podobnym reżimie obostrzeń jak w mniejszym sklepie: na 15 metrów kwadratowych może przypadać tylko jedna osoba.

Otwarte zostaną instytucje kultury – muzea, galerie sztuki, biblioteki. Ale także w konsultacji z organami założycielskimi (to one podejmą decyzje).

Także 4 maja ponownie zostanie uruchomiona rehabilitacja.

fot. KPRM

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.