Od najbliższej soboty zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Kolejne branże zamknięte

grafika: KPRM


Od soboty, 27 marca, w całym kraju zaczną obowiązywać dodatkowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Ważne pozostają też te dotychczasowe. Zostaną zamknięte m.in. żłobki, przedszkola (z jednym wyjątkiem), salony fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane (dotyczy handlu detalicznego).

– Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa, one będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Wszystkie dotychczasowe zasady będą nadal obowiązywały.

I tak, od 27 marca do 9 kwietnia:

  • Zamknięte zostaną żłobki i przedszkola, ale będzie wyjątek, który dotyczy opieki nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych. Rodzice będą mogli nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego.
  • Zamknięte będą salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie.
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona będzie wyłącznie do sportu zawodowego.
  • W miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 metrów kwadratowych, przy dochowaniu dodatkowych zasad takich jak dystans, dezynfekcja, maseczka.
  • W placówkach handlowych, na targowiskach i na poczcie obowiązują ograniczenia: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych.
  • Zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych – dotyczy to handlu detalicznego, dla utrzymania płynności w gospodarce, hurtownie i składy budowlane będą dostępne (mają zapewniać ciągłość działania sektora budowlanego).

Rząd rekomenduje także spędzenie najbliższych świąt w domu, w wąskim gronie domowników, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. A także przejście na pracę zdalną – tam, gdzie to tylko jest możliwe.

Więcej o nowych zasadach bezpieczeństwa i tych, które już obowiązują, można przeczytać na stronie rządowej.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.