Odbudowa promenady w Trzebieży niepewna. Brak pieniędzy

z promenady w Trzebieży zostało niewiele

Odbudowa spalonej promenady w Trzebieży to jedna z dwóch większych inwestycji w gminie Police, które być może będą musiały poczekać na realizację. Druga to zagospodarowanie placu przy ul. Roweckiego w Policach.

– Sytuacja finansowa samorządów jest taka, że mamy coraz więcej obowiązków nakładanych przez państwo przy jednoczesnym obniżeniu wpływów podatkowych, które stanowią dochody gmin – mówi wiceburmistrz Polic Jakub Pisański. – To powoduje, że na inwestycje mamy coraz mniej pieniędzy. A skoro tak, to naturalnym jest postawienie na te przedsięwzięcia, które mają szansę na dofinansowanie zewnętrzne. Jeszcze tylko przez kilka lat mamy na nie szanse. Później będziemy musieli budować już wyłącznie za swoje.

W efekcie na swoją kolej muszą poczekać dwie inwestycje: zagospodarowanie placu przy ul. Roweckiego w Policach i odbudowa spalonej promenady w Trzebieży. Pierwszą z nich gmina ma wykonać wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Chemik”.

Plac przy ul. Roweckiego

– Dziś już wiemy, że ma to kosztować 5 milionów złotych – mówi Jakub Pisański. – 20%, czyli milion, ma zabezpieczyć spółdzielnia Chemik. I na to przedsięwzięcie będzie trzeba wyasygnować w gminie 4 miliony. Tego w budżecie nie mamy.

Kolejne 4 miliony złotych ma kosztować odbudowa promenady. Na to gmina też nie ma pieniędzy, przynajmniej na razie.

– Dostaliśmy od ubezpieczyciela milion siedemset tysięcy – mówi Jakub Pisański. – Musimy dołożyć ponad 2 miliony 300 tysięcy. Dzisiaj tymi środkami nie dysponujemy. A dopiero kiedy ta promenada zostanie odbudowana i będzie wiadomo, ile to kosztowało, będziemy mieli możliwość dochodzenia dodatkowych pieniędzy od ubezpieczyciela.

Wiceburmistrz zastrzega jednak, że gmina jeszcze nie rezygnuje z rozpoczęcia tych dwóch inwestycji w roku 2020. Wiele zależy od rozwoju sytuacji.

– O tych zadaniach zamierzamy rozmawiać w trakcie roku budżetowego, o ile pojawią się możliwości ich sfinansowania – mówi Jakub Pisański. – Myślimy o kwietniu. Ale czy tak będzie, to się okaże. Nie wiemy jeszcze, czym rządzący nas zaskoczą. Kolejne niespodzianki są prawie pewne. Dlatego wskazana jest nadzwyczajna ostrożność przy planowaniu.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.