Pierogi, szalik, stroik, zdjęcie piłkarza… Różności na kiermaszu w Pilchowie

„Kiermasz Różności” w Pilchowie odbył się w niedzielę (24 października). Były pyszności przygotowane m.in. przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich „Magnolia”, były ręcznie robione – na drutach i szydełku – szaliki, czapki, skarpetki, zabawki, ozdoby, były stroiki z sąsiedniego Tanowa, a także zdjęcia z autografami znanych piłkarzy oferowane przez mieszkańca Szczecina.

Kto nie dotarł tym razem, na kolejną okazję musi poczekać kilka tygodni. Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku będzie jeszcze jeden kiermasz. Znowu będzie można wystawić coś własnego lub wyłowić coś dla siebie na miejscu.

Pani Renata z KGW „Magnolia” w Pilchowie nawet w czasie kiermaszu szydełkowała. A siedziała przy stole pełnym już gotowych szalików, czapek, ozdób wykonanych przez siebie i koleżanki.

– Miałam 9 lat jak zrobiłam pierwszą bluzkę – opowiada. – Bardzo lubię szydełkować i robić na drutach. Dla mnie to relaks. Mam siedmioro wnuków, których mogę obdarować tym, co sama zrobię. To też daje satysfakcję. A od trzech lat spotykam się z koleżankami w Kole Gospodyń Wiejskich, gdzie mamy taką grupę osób o podobnych zainteresowaniach. Dzielimy się pomysłami na ciekawe wzory i rozmawiamy, przy kawie lub herbacie, na różne inne tematy.

Kiermasz jest okazją do zaprezentowania swoich prac i pozyskania środków na materiały potrzebne do tworzenia kolejnych. W tę niedzielę bogatą ofertę miała też grupa pań z „sekcji kulinarnej” miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich: pierogi z mięsem, pierogi ruskie, kluski ziemniaczane, różnego rodzaju ciasta, soki, powidła, dżemy…

– Większość została przygotowana tutaj, na miejscu (w świetlicy – red.) – opowiadają. – Tylko ciasta były pieczone w domach. Nasze wyroby często oferujemy na kiermaszach także w innych miejscowościach, chociaż ostatnio, przez pandemię, tych okazji było mniej. W ten sposób promujemy też nasze sołectwo. To, co zarobimy na sprzedaży, przeznaczamy na zakup potrzebnych produktów, garnków, podgrzewaczy, mikserów i innych sprzętów potrzebnych nam tutaj, w kuchni, do przygotowywania kolejnych potraw.

Następna okazja do odwiedzenia kiermaszu w Pilchowie ma być już za kilka tygodni.

– Będzie na nim więcej produktów związanych już ze świętami, m.in. stroiki, ozdoby – mówi pani Kinga z Koła Gospodyń Wiejskich „Magnolia” w Pilchowie. – Informacje o terminie podamy na stronie internetowej sołectwa (www.pilchowosolectwo.pl) i na Facebooku.

KGW „Magnolia” skupia obecnie 12 osób, z których 10 prężnie działa. Zaprasza też do siebie każdego zainteresowanego współpracą, nie tylko spośród mieszkańców Pilchowa, i nie tylko panie.

– Jesteśmy otwarci na każdego, kto zechce z nami współpracować – mówią.

A na kiermaszach organizowanych przez KGW „Magnolia” i Radę Sołecką w Pilchowie swoje wyroby i różnego rodzaju przedmioty mogą oferować wszyscy. W tę niedzielę widzieliśmy m.in. stoiska mieszkańców Tanowa oraz stoisko mieszkańca Szczecina. Pan Krzysztof wystawił zdjęcia znanych piłkarzy, niektóre z ich autografami.

– Od 1970 roku zbieram zdjęcia i autografy piłkarzy – mówi. – Niektóre można ode mnie kupić, albo wymienić na inne.

Kolejne, podobne wydarzenie odbędzie się w Pilchowie już za kilka tygodni.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.