Pierwsze wypłaty „postojowego”. W Zachodniopomorskiem prawie 4 tysiące

szyld ZUS w Szczecinie

W środę, 15 kwietnia, ZUS ma wypłacić pierwsze świadczenia dla firm, które musiały przerwać działalność z powodu epidemii koronawirusa. W województwie zachodniopomorskim ma ich być prawie 4 tysiące.

Do 14 kwietnia w Polsce złożono ponad 570 tys. wniosków o pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Większość (około 450 tys.) dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o tzw. „postojowe” dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. – dla zleceniobiorców.

– Pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pomoc już w najbliższą środę, 15 kwietnia – zapewnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Szczeciński oddział ZUS przekaże 2422 świadczenia postojowe, a koszaliński 1535. W województwie zachodniopomorskim daje to łącznie kwotę 7,9 mln złotych. W Szczecinie ponad 4,8 mln złotych, natomiast w Koszalinie nieco powyżej 3 mln złotych.

Przepisy antykryzysowe weszły w życie na początku kwietnia. Na ich podstawie przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

– Zachęcamy do składania wniosków przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) – radzi Karol Jagielski. – To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych w ten sposób dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych deklaruje, że nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. To oznacza, że osoby, które prowadzą firmy, nie muszą się spieszyć ze złożeniem wniosku. Mogą to zrobić do 30 czerwca.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.